Humanistyczne

LEKTURY W KLASACH 4 - 8

Zgodnie z nową podstawą programową z roku 2017 poszczególnym klasom 4-8 zostały odgórnie przypisane konkretne lektury obowiązkowe. Ponadto zaproponowano listy lektur uzupełniających, z których nauczyciel może wybrać dowolne pozycje czytelnicze.
Nauczycielki języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 4, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i prośbom rodziców, już w czerwcu podają listy lektur obowiązkowych oraz harmonogram omawiania lektur na lekcjach języka polskiego, aby uczniowie (miłośnicy czytelnictwa) mogli podczas wakacji uprzyjemnić sobie wypoczynek lekturą oraz rozłożyć w czasie czytanie poszczególnych książek.
Poniżej podajemy listę lektur obowiązkowych w klasach 4-7 (klasy 5 oraz 6 omawiają lektury zgodnie z wcześniejszą podstawą programową, natomiast klasy 4 i 7 realizują już lektury z nowej podstawy programowej). Załączamy również harmonogram omawiania lektur tak, by w trakcie roku szkolnego wszystkie klasy miały ułatwiony dostęp w szkolnej bibliotece do lektur, które znajdują się na stanie naszej biblioteki.
Niestety, nie dysponujemy wszystkimi tytułami w odpowiedniej ilości, gdyż nagły zakup tak dużej ilości nowych książek, które zostały odgórnie wybrane do kanonu lektur obowiązkowych, przekracza w chwili obecnej możliwości szkoły.

KLASA 4

(według nowej podstawy programowej z 2017r.)

Lektura obowiązkowa:

* Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
* Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
* RenéGoscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
* Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
* Joanna Olech, Dynastia Miziołków
* Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
* Wybrane podania i legendy polskie
* Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont,Piękna i Bestia
* Wybrane wiersze Władysława Bełzy,Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca:

Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
Frances Hodgson Burnett,Tajemniczy ogród lub inna powieść
Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
Selma Lagerlöf, Cudowna podróż
Sat-Okh, Biały mustang
Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

KLASA 7

(według nowej podstawy programowej z 2017r.)

Lektura obowiązkowa:

* Charles Dickens, Opowieść wigilijna
* Aleksander Fredro, Zemsta
* Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
* Ignacy Krasicki,Żona modna
* Adam Mickiewicz,Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)
* Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
* Stefan Żeromski, Siłaczka
* Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego,JanaLechonia,JerzegoLieberta.

Lektura uzupełniająca:

Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna
Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
Helena Keller, Widzieć przez trzy dni
Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów
Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty)
Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze(fragmenty)
Wybór innych tekstów kultury.

WYKAZ LEKTUR NA ROK SZKOLNY 2017/2018

KLASA 4            KLASA 5           KLASA 6            KLASA 7