Humanistyczne

Szukaj

POLSKIE KINO MŁODEGO WIDZA

pkmwProgram Polskie Kino Młodego Widza został stworzony przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z myślą o młodej widowni. Jest zaproszeniem do aktywnego uczestnictwa w kulturze filmowej i do spędzania wolnego czasu w kinie. Promuje polskie kino dla dzieci i młodzieży w Polsce i za granicą.
W ramach programu uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja.
Film jest ekranizacją powieści Marcina Szczygielskiego pod tym samym tytułem. Zabiera widzów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają dzieci - ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele - magiczne, kolorowe ptaki. Opowiada o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz. Magiczne drzwi prowadzą do świata „we śnie”. Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać.
Jedną z głównych ról w filmie gra Ewa Błaszczyk założycielka Fundacji „Akogo?”. Zdjęcia do filmu realizowano w Górach Stołowych, Jakuszycach, Jeleniej Górze, Bystrzyce Kłodzkiej i w okolicy Nowej Rudy.