Inne

Szukaj

NEPTUNALIA, CZYLI UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Jak co roku, na początku września, uczniowie naszej szkoły spotkali się na boisku, aby powitać rozpoczynający się nowy rok szkolny. Dla niektórych była to kolejna taka uroczystość, ale byli też tacy, którzy po raz pierwszy brali udział w „czwórkowych” Neptunaliach.
W tym ważnym dniu towarzyszyli im bliscy i przyjaciele. Odwiedził ich też niezwykły gość - Neptun, który sprawuje władzę nad wszelką wodą płynącą i stojącą. Towarzyszyła mu małżonka – piękna nimfa Salacja, będąca uosobieniem słonej wody i piękna morza. Wraz z nimi przybyła Proserpina. To ona pomagała Neptunowi podjąć decyzję, czy uczniowie klas pierwszych zostaną przyjęci do załogi szkoły i jako marynarze będą rozsławiali jej imię. Aby otrzymać miano marynarzy, musieli oni przejść pomyślnie próby siły i odwagi. Przeskoczenie przez rów z wodą i wypicie słonej morskiej wody nie stanowiły problemu dla pierwszoklasistów.
Na kolejny stopień marynarski – stopień bosmana – Neptun pasował uczniów klas czwartych. Musieli oni wykazać się celnością i uśmiechem nawet po spożyciu kwaśnej cytryny.
Wszyscy wodniacy zostali pasowani przez Neptuna, a wychowawcy klas otrzymali listy gratulacyjne.
Mamy nadzieję, że Neptun powróci do nas za rok, aby pasować kolejne roczniki kandydatów na marynarzy, bosmanów i kapitanów.