Inne

Szukaj

W OGRODZIE BOTANICZNYM I HYDROPOLIS

Po raz kolejny uczniowie klasy 5 c mieli okazję wyjechać do Wrocławia. Tym razem zwiedzili oazę piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta, czyli Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Wycieczka byłą nagrodą w konkursie „Na baterie też jest sposób”.
Ogród Botaniczny we Wrocławiu jest drugim (po ogrodzie krakowskim) najstarszym tego typu ogrodem w Polsce. Został wpisany na listę zabytków woj. dolnośląskiego. We wrześniu jest tam wyjątkowo pięknie.
Kolejnym punktem wycieczki byłą wizyta w Hydropolis. Hydropolis jest to miejsce, w którym można zobaczyć interaktywne instalacje, wierne repliki statków, łodzi podwodnych i batyskafów oraz modele mieszkańców morskich głębin.
Uczniowie mieli również okazję wcielić się w rolę naukowców badających zjawisko napięcia powierzchniowego – odkrywali jego właściwości oraz badali, co wpływa na jego zmianę.
CZY WIECIE, ŻE:
1. Morza i oceany łącznie noszą nazwę Wszechoceanu i stanowią 97% wszystkich wód. Rzeki, lodowce, jeziora itp. To zaledwie 3% wody na naszej planecie.
2. Najwyższym wodospadem na Ziemi jest wenezuelski Salto del Angel, który ma wysokość 979m.
3. Stałym śniegiem i lodem pokrytych jest 21 mln km2 ziemskich lądów. To aż 12% powierzchni lądowej naszej planety.
4. Picie ponad 1 litra wody dziennie zmniejsza o 79% ryzyko powstawania raka piersi i o 50% ryzyko powstania raka okrężnicy oraz pęcherza.
5. Wedle prognoz do 2050 roku w oceanach znajdzie się wagowo więcej plastiku niż ryb. Co roku do oceanów trafia co najmniej 8 mln ton plastiku.
6. 1/5 światowych zasobów wody słodkiej jest zgromadzona w jeziorze Bajkał.