Inne

Szukaj

WSPÓLNE GÓRY - WSPÓLNE PASJE

Szkoła Podstawowa nr 4 w Bolesławcu oraz Základní škola a Mateřská škola, Barvířská w Libercu rozpoczęła realizację projektu „Wspólne góry - wspólne pasje” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa. W ramach projektu nauczyciele obu szkół uczestniczyli w warsztatach szkoleniowych „Bezpiecznie w górach” zorganizowanych w dniach 13–15 października 2017r. w Świeradowie Zdroju. Spotkanie miało na celu zwiększenie poziomu wiedzy i umiejętności nauczycieli na temat wypoczynku w górach, ochrony przyrody i ekologii, pierwszej pomocy przedlekarskiej. W piątek uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez przedstawiciela Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na temat: Aktywne i bezpieczne spędzanie czasu w górach. Podczas wieczornych zajęć uczestnicy poznali najnowsze przepisy regulujące organizację wycieczek, odpoczynku dla swoich podopiecznych. Następnego dnia, w sobotę, nauczyciele aktywnie i bezpiecznie spędzili czas w górach, wchodząc na jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich – Stóg Izerski, gdzie uczyli się praktycznego udzielania pierwszej pomocy w realnych sytuacjach: jak wezwać pomoc, przeprowadzić resuscytację, ułożyć chorego w bezpiecznej pozycji. Po południu, po szczęśliwym powrocie ze szczytu, nadal doskonalili umiejętności związane z pierwszą pomocą przedlekarską i pod czujnym okiem ratownika GOPR pracowali nad niezbędnikiem „Bezpieczny turysta w górach”. Ważnym elementem szkolenia było prawidłowe spakowanie plecaka turysty. Nie mogło w nim zabraknąć apteczki, zapasowej odzieży, szczególnie tej przeciwdeszczowej, wody, jedzenia, latarki, naładowanego telefonu, papierowej mapy. Niedzielny poranek upłynął nauczycielom na kolejnej wyprawie z ratownikiem GOPR w góry, podczas której już na szlaku uczyli się orientacji w terenie, reagowania na zagrożenia spowodowane między innymi załamaniem się pogody, a także wzywania pomocy w razie wypadku w górach.

Ponadto, wspólnie spędzony czas wolny między innymi na tańcach, zabawach integracyjnych przyczynił się do scalenia zespołów nauczycieli z Polski i Czech. Mamy nadzieję, że realizacja rozpoczętego projektu umożliwi w najbliższym czasie wymianę wzajemnych doświadczeń między dziećmi, nauczycielami z wymienionych szkół po dwóch stronach granicy.