Matematyczno - przyrodnicze

WIEŻA BABEL

7 grudnia w naszej szkole, podobnie jak w wielu innych szkołach w naszym województwie i kraju, odbyły się szkolne eliminacje do finału konkursu lingwistyki matematycznej „Wieża Babel”. Jest to konkurs, w którym trzeba wykazać się wiedzą językową, a przede wszystkim umiejętnością logicznego myślenia i odgadywania prawidłowości w strukturach języków z całego świata. A dlaczego lingwistyka matematyczna? Bo większość zadań dotyczy prawidłowości związanych z liczbami. Tym razem należało rozszyfrować zapisy działań tabliczki mnożenia w języku rumuńskim. Zadanie to miało taką postać:
z. 3 (12p.) Oto kilka działań z tabliczki mnożenia zapisanych po rumuńsku:
trei · șapte = douășunu
șase · șase = treișșase
cinci · cinci = douășcinci
cinci · patru = douăzeci
Zapisz po rumuńsku:
1 = …………………………. 30 = ………………………………….
47 = …………………………………………. 73 = ………………………………………….

Zachęcamy do rozwiązania tego zadania.
Ciekawostką z innego miejsca świata było rozszyfrowanie sposobu zapisu słów w języku japońskim za pomocą pisma hiragana (we wcześniejszych edycjach konkursu uczniowie spotkali się już z katakaną).
Po ogłoszeniu wyników eliminacji na początku lutego okazało się, że w tym roku mamy aż siedmioro finalistów. W poprzednich latach trzech lub czterech uczniów reprezentowało nas w finale.
W tym roku nasza reprezentacja będzie w składzie:
1. Igor Markiewicz, 6c
2. Jakub Korzeniewicz, 6c
3. Konrad Andruchów,7d
4. Wojciech Raszczuk, 6a
5. Oliwia Witek, 7d
6. Laura Smoszna, 7d
7. Michał Silski, 6b
Finał odbędzie się 3 marca w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Życzymy wszystkim powodzenia, czyli tytułu laureata.

WYNIKI KONKURSU „ALFIK MATEMATYCZNY”

Dnia 22 listopada 2017 obyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W matematycznej rozgrywce wzięło udział blisko 67 tysięcy uczestników, wśród których wyłoniono 416 laureatów.  W naszej szkole najlepsze wyniki otrzymali:

Klasa IMIE I NAZWISKO MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE MIEJSCE W KRAJU NAGRODA
3 MICHAŁ RASZCZUK 37 311 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
5 ARKADIUSZ GIELA 94 812 Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie
6 JAKUB KORZENIEWICZ 13 63 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
6 WOJCIECH RASZCZUK 20 108 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
6 IGOR MARKIEWICZ 40 250 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
6 POLA WIŚNIEWSKA 78 573 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
6 SEWERYN RAMZA 132 958 Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie
7 KONRAD ANDRUCHÓW 30 176 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie

Serdecznie gratulujemy i czekamy na nadesłanie dyplomów przez organizatora.

JEDEN Z DZIESIĘCIU

W dniu 30 października odbył się w naszej szkole konkurs przyrodniczo-ekologiczny pt. " Jeden z dziesięciu". Uczniowie wyłonieni wcześniej w eliminacjach klasowych rywalizowali między sobą na poziomie klas IV, V i VI-tych. W ocenie zawodników pomagała pani Katarzyna Graczyk z Centrum Edukacji Ekologicznej w Bolesławcu. Oto wyniki:
na poziomie klas IV- tych:
    I miejsce - Nela Łucka
    II miejsce - Maciej Graczyk
    III miejsce - Milena Przybylska
na poziomie klas V-tych:
    I miejsce - Klara Łasica
    II miejsce - Wojciech Kijanka
    III miejsce - Oliwia Czuchraj
na poziomie klas VI - tych:
    I miejsce - Wojciech Raszczuk
    II miejsce - Pola Wiśniewska
    III miejsce - Seweryn Ramza
Nagrody ufundował Urząd Miasta, za które serdecznie dziękujemy.

LAUREACI KONKURSU MATEMATYCZNEGO KOMA

Aż pięcioro uczniów z klas 6a oraz 6c odniosło wielki sukces w konkursie matematycznym organizowanym przez Uniwersytet Wrocławski. Wojciech Raszczuk, Jakub Korzeniewicz, Anna Kurtz, Igor Markiewicz oraz Pola Wiśniewska zostali laureatami szkolnego etapu konkursu Koma i zakwalifikowali się do finału konkursu. Uczniowie najpierw uczestniczyli w niełatwym wykładzie dotyczącym złożeń permutacji. Następnie rozwiązywali zadania dotyczące tego zagadnienia. W konkursie brało udział około 700 uczniów,
więc dostać się do finału nie było łatwo. Drugiego grudnia nasi laureaci wyjechali do Wrocławia na finał konkursu. Tam również brali udział w wykładzie. Tym razem temat to "Całka powierzchniowa." Zadania konkursowe nasi uczniowie rozwiązali na bardzo wysokim poziomie, zdobyli wiele punktów. Gratulujemy serdecznie!
Mamy przyjemność poinformować, że wśród finalistów konkursu znajduje się również Konrad Andruchów z klasy 7d. Uczeń uzyskał najwyższą liczbę punktów w szkolnym etapie konkursu. 9 grudnia będzie reprezentował szkołę w finale w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Konrad będzie rywalizował nie tylko z uczniami klas siódmych, ale także z gimnazjalistami. Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale konkursu!

UCZĘ SIĘ BEZPIECZNIE ŻYĆ

Dnia 4 kwietnia 2017 r. w Jeleniej Górze odbył się XIII Konkurs Bezpieczeństwa dla Dzieci i Młodzieży pt. " Uczę się bezpiecznie żyć". Na poziomie klas IV - VI rywalizowało 30 zespołów z regionu jeleniogórskiego, naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Julia Słota, Natalia Gorlach i Wiktor Kuczyński. Nasi uczniowie musieli wykazać się wiedzą praktyczną w zakresie udzielania pierwszej pomocy i teoretyczną dotyczącą edukacji ekologicznej, turystyki i rekreacji, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej. Nasz zespół zajął drugie miejsce, 10 maja 2017r. weźmie udział w zawodach wojewódzkich.

Na poziomie klas I - III uczniowie naszej szkoły: Marta Zajączkowska, Nela Łucka i Jakub Mazur uplasowali się na ósmym miejscu. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.