Matematyczno - przyrodnicze

BOLESŁAWIECKI KONKURS MATEMATYCZNY

Z przyjemnością informujemy, że laureatami szkolnego etapu Bolesławieckiego Konkursu Matematycznego zostali:
• w kategorii klas 3 Michał Raszczuk
• w kategorii klas 4-5 Jowita Gortych, Michał Bonk, Natasza Kotowska, Arkadiusz Giela, Radosław Bakalarz,
• w kategorii klas 6-7 Wojciech Raszczuk, Jakub Korzeniewicz oraz Konrad Andruchów.
Gratulujemy serdecznie sukcesu i życzymy powodzenia na etapie powiatowym.

KONRAD ANDRUCHÓW - PODWÓJNY LAUREAT „ZDOLNEGO ŚLĄZACZKA”

Konrad Andruchów uczeń klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 4 im Jana Matejki w Bolesławcu został podwójnym laureatem Dolnośląskiego Konkursu zDolny Ślązaczek w roku szkolnym 2017/2018, prestiżowego konkursu regionalnego, którego organizatorami są Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a wykonawcami Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu.
Konkurs odbył się w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień, promował wartości edukacje i oczywiście najzdolniejszych Dolnoślązaków, uczniów szkół podstawowych, którzy zdobyli te zaszczytne nagrody. W roku szkolnym 2017/2018 w konkursie „zDolny Ślązaczek” wyłoniono 127 laureatów ze szkół podstawowych - w tym 3 laureatów trzykrotnych i 25 laureatów dwukrotnych.
W Gali Laureatów we Wrocławiu uczestniczyli: Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty, Małgorzata Matusiak - Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, Monika Włodarczyk - Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, a przede wszystkim uczniowie dolnośląskich szkół i ich rodzice.
Wśród zaproszonych osób był również Konrad, który został laureatem XV Dolnośląskiego Konkursu zDolny Ślązaczek z matematyki i laureatem XV Dolnośląskiego Konkursu zDolny Ślązaczek z języka polskiego. 5 kwietnia 2018 roku w Auli Jana Pawła II Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odebrał dwa pamiątkowe dyplomy, medale oraz nagrody sponsorowane przez władze samorządowe.
Uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 udowodnił, że w erze kultury obrazkowej i wszechobecnego skrótu myślowego w codziennej komunikacji, możliwa jest fascynacja literaturą, kulturą językową i matematyką - królową nauk.

Konradzie, gratulujemy!

WIEŻA BABEL

7 grudnia w naszej szkole, podobnie jak w wielu innych szkołach w naszym województwie i kraju, odbyły się szkolne eliminacje do finału konkursu lingwistyki matematycznej „Wieża Babel”. Jest to konkurs, w którym trzeba wykazać się wiedzą językową, a przede wszystkim umiejętnością logicznego myślenia i odgadywania prawidłowości w strukturach języków z całego świata. A dlaczego lingwistyka matematyczna? Bo większość zadań dotyczy prawidłowości związanych z liczbami. Tym razem należało rozszyfrować zapisy działań tabliczki mnożenia w języku rumuńskim. Zadanie to miało taką postać:
z. 3 (12p.) Oto kilka działań z tabliczki mnożenia zapisanych po rumuńsku:
trei · șapte = douășunu
șase · șase = treișșase
cinci · cinci = douășcinci
cinci · patru = douăzeci
Zapisz po rumuńsku:
1 = …………………………. 30 = ………………………………….
47 = …………………………………………. 73 = ………………………………………….

Zachęcamy do rozwiązania tego zadania.
Ciekawostką z innego miejsca świata było rozszyfrowanie sposobu zapisu słów w języku japońskim za pomocą pisma hiragana (we wcześniejszych edycjach konkursu uczniowie spotkali się już z katakaną).
Po ogłoszeniu wyników eliminacji na początku lutego okazało się, że w tym roku mamy aż siedmioro finalistów. W poprzednich latach trzech lub czterech uczniów reprezentowało nas w finale.
W tym roku nasza reprezentacja będzie w składzie:
1. Igor Markiewicz, 6c
2. Jakub Korzeniewicz, 6c
3. Konrad Andruchów,7d
4. Wojciech Raszczuk, 6a
5. Oliwia Witek, 7d
6. Laura Smoszna, 7d
7. Michał Silski, 6b
Finał odbędzie się 3 marca w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Życzymy wszystkim powodzenia, czyli tytułu laureata.

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY KLAS CZWARTYCH

20 kwietnia odbył się szkolny konkurs matematyczny klas czwartych. Najlepiej poradzili sobie z zadaniami następujący uczniowie: Sebastian Cichorzewski, Jacek Garmider, Natasza Kotowska, Miłosz Wójcik oraz Jakub Wróblewski. Laureaci konkursu będą mogli wziąć udział 10 maja w Międzyszkolnym Konkursie Ekologiczno-Matematycznym klas IV pt.  „Każdy z nas może chronić środowisko”. Serdecznie gratulujemy Sebastianowi, Jackowi, Nataszy, Miłoszowi i Jakubowi!

WYNIKI KONKURSU „ALFIK MATEMATYCZNY”

Dnia 22 listopada 2017 obyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W matematycznej rozgrywce wzięło udział blisko 67 tysięcy uczestników, wśród których wyłoniono 416 laureatów.  W naszej szkole najlepsze wyniki otrzymali:

Klasa IMIE I NAZWISKO MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE MIEJSCE W KRAJU NAGRODA
3 MICHAŁ RASZCZUK 37 311 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
5 ARKADIUSZ GIELA 94 812 Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie
6 JAKUB KORZENIEWICZ 13 63 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
6 WOJCIECH RASZCZUK 20 108 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
6 IGOR MARKIEWICZ 40 250 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
6 POLA WIŚNIEWSKA 78 573 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
6 SEWERYN RAMZA 132 958 Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie
7 KONRAD ANDRUCHÓW 30 176 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie

Serdecznie gratulujemy i czekamy na nadesłanie dyplomów przez organizatora.