BIBLIOTEKA OGŁASZA KONKURS CZYTELNICZY ZATYTUŁOWANY
„NASI ULUBIENI BOHATEROWIE” DLA KLAS II - VII

Konkurs odbędzie się 04 stycznia 2018 roku.
Regulamin konkursu:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas II - VII.
2. Każda klasa zgłasza od trzech do pięciu uczestników.
3. Forma konkursu:
- test z pytaniami otwartymi i zamkniętymi.
4. Za każdą poprawną odpowiedź uczeń może otrzymać:
- 2 punkty (pytanie otwarte),
- 1 punkt (pytanie zamknięte).
5. Odpowiedzi uczniów oceniane będą przez komisję.
6. Wyniki konkursu podane zostaną do wiadomości wszystkich uczniów w bibliotece szkolnej, na gazetce bibliotecznej, na stronie WWW szkoły oraz na fanpage biblioteki.
7. Wyróżnieni uczniowie otrzymają nagrody i dyplomy.
8. Wytypowani uczniowie powinni dokładnie zapoznać się z treścią następujących książek:

KLASY II
* Kleniewska K. „Magda Paweł i Ty”
KLASA III
* Dahl R. „Charlie i fabryka czekolady”
KLASA IV
*Ożogowska H. „Dziewczyna i Chłopak czyli heca na 14 fajerek”
KLASA V
* Montgomery L.M. „Ania z Zielonego Wzgórza”
KLASA VI
* Musierowicz M. „ Opium w rosole”
KLASA VII
* Makuszyński K. „Szatan z siódmej klasy”

II OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTERAPII

14 listopada 2017r. już po raz drugi obchodzimy Dzień Biblioterapii. Inicjatorem Dnia Biblioterapii jest Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne z siedzibą we Wrocławiu, które zostało założone przed 10 laty właśnie 14 listopada.
Biblioterapia to takie oddziaływanie literatury na człowieka, w wyniku którego czytelnik lub słuchacz zapomina, choć na kilka chwil, o codzienności, relaksuje się, mobilizuje do pokonywania trudności, odczuwa wsparcie w rozwiązywaniu kłopotów, zaczyna akceptować siebie, niejednokrotnie znajduje nowe cele życiowe dla siebie. Biblioterapia kierowana jest do odbiorcy w każdym wieku. Szczególnie pomocna jest dzieciom, które nie potrafią jeszcze poradzić sobie np. z dziecięcymi lękami czy trudnymi do opisania emocjami.
W ramach obchodów II Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii Kółko Teatralne przygotowane przez p. Jolantę Rzeźwicką we współpracy z biblioteką szkolną, wystąpiło z przedstawieniem „Książka - nasza przyjaciółka” w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. Natomiast uczniowie z zaprzyjaźnionej placówki zaprezentowali nam fragment lektury "Mikołajek" autorstwa Sempe i Gościnny. Podczas naszego spotkania nie zabrakło tańca, śpiewu a także uśmiechu i radości. Uczniowie SP4 oraz PZSiPS kolejny już raz wspólnie świętowali ten dzień. Współpraca obu placówek jest bardzo owocna, a w perspektywie rysują się kolejne projekty.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 3 listopada 2017r. pierwszaki z naszej szkoły zostały pasowane na czytelników. Nastąpiło wielkie poruszenie wśród książek, było słychać śmiechy i okrzyki pełne radości. Królowa książka wraz ze swoimi pomocnikami - molami książkowymi - poprosiła dzieci o to, aby dbały o nią i o inne jej przyjaciółki. Uczniowie poznali również zasady panujące w bibliotece, a na koniec zrobiły sobie wspólne zdjęcie z królową książką.
Najwięcej radości jednak miały książki, które zostały wypożyczone przez pierwszaków. Mamy nadzieję, że najmłodsi uczniowie również są zadowoleni.

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

bilbiotekaJak co roku w naszej szkole w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała szereg minikonkursów i zabaw dotyczących literatury dla dzieci i młodzieży. Klasa 3a rozpoczęła świętowanie tworząc piękne ilustracje na temat ulubionego bohatera książkowego. Wszystkie portrety można oglądać w galerii naszej biblioteki. Natomiast członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki w czwartkowe poranki głośno czytały pierwszakom i dzieciom przebywającym w świetlicy opowiadania o przygodach Detektywa Pozytywki. Zagadki i wierszyki łamiące języki przygotowane przez panie bibliotekarki bardzo spodobały się klasie 2a - dzieci chętnie czytały i odpowiadały na zadawane pytania. Ponadto odbyły się ciekawe lekcje biblioteczne, oglądano zabawne i pouczające ekranizacje znanych książek oraz poznano nowe gry logiczno-słowne. Na zakończenie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbędzie się pasowanie na czytelnika klas pierwszych (3 listopada).
Święto Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione w 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego powstałe formalnie w 1971r., zrzeszając bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz inne osoby, związane z bibliotekarstwem szkolnym.
Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. Do 2007 roku Święto obchodzone było w każdy czwarty poniedziałek października. W 2008 roku „miesiąc” zastąpił „dzień” i do dziś obchody święta odbywają się cały październik.

GŁOSUJEMY!!!!!!

Nasza szkoła bierze udział w konkursie EMPIKu "Tysiąc powodów, aby czytać!!!" możemy wygrać nowości do naszej biblioteki. Jedynie co trzeba zrobić to głosować codziennie na naszą okładkę.
Link poniżej.

Po kliknięciu w link:
1. Szukamy naszej szkoły wśród innych - Szkoła Podstawowa nr 4, Bolesławiec.
2. Po kliknięciu "zagłosuj" trzeba się zalogować.
3. Codziennie głosujemy z zarejestrowanego już konta.

Dziękujemy!!!!

Zapraszamy wszystkich do głosowania i odwiedzania naszego bloga SKO.

STAN CZYTELNICTWA W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
IX NOTOWANIE - MAJ 2017

Bibliotekę odwiedziło 681 czytelników, którzy wypożyczyli 710 książek.

Najczęściej wypożyczające klasy w maju to:

Klasa III C – 37 książek
Klasa VI C – 61 książek