Edukacja wczesnoszkolna

Szukaj

ZDROWIE NIETRUDNE

Nasza szkoła realizuje projekt o zdrowym trybie życia dla klas 1-3 „Zdrowie nietrudne” firmy Kupiec. Uczniowie z klasy 3d wzięli udział w lekcji na temat „Węglowodany w jedzeniu i piciu”. Uczniowie dowiedzieli się czym są węglowodany, uzupełniali tabelkę z produktami, które możemy jeść codziennie, zawierające cukry, ale korzystne dla zdrowia oraz tymi produktami, które zwierają dużo cukru i nie powinny być spożywane codziennie.
Na zakończenie zajęć, uczniowie pracując z grupach podzielili obrazki z produktami żywnościowymi na kilka kategorii.
Na kolejnych zajęciach, uczniowie będą zgłębiać tajniki zdrowych tłuszczów i dowiedzą się dlaczego woda jest niezbędna do życia.


Koordynatorem projektu w szkole jest Pani Martyna Daczkowska

ŚWIĘTO GÓRNIKA

Klasa 3a gościła 4 grudnia górnika z KGHM Polska Miedź, Pana Waldemara Zazulę. Gość pokazał nam ciekawe filmy dokumentalne i opowiedział nam o kopalni. Dowiedzieliśmy się między innymi, że z surowców wydobywanych przez KGHM pozyskuje się nie tylko miedź, ale też złoto i srebro. Był czas na zadawanie pytań (bardzo licznych) i zrobienie zdjęć w górniczym czako. Po wizycie górnika rozpoczęła się praca w grupach, której celem było poznanie wyglądu górniczego munduru galowego i jego symboliki. W czasie tej lekcji gościliśmy rodziców, którzy mieli okazję zobaczyć zaangażowanie i współpracę dzieci, a także efekty ich pracy.

WODA ŹRÓDŁO ŻYCIA

16 listopada 2017 r. w BOK MCC w Bolesławcu, uczniowie klas III bolesławieckich szkół podstawowych rywalizowali w konkursie ,,Woda źródło życia”. W konkursie wzięło udział blisko 30 uczniów reprezentujących wszystkie klasy trzecie z naszego miasta. Konkurs jest podsumowaniem zajęć terenowych realizowanych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu.
Naszą szkołę reprezentowału uczennice: Kalina Jankowska z klasy 3a, Julia Kochmańska z klasy 3b, Karolina Mikutaniec z klasy 3d i Nadia Klimek z klasy 3e.
Miło nam poinformować, że uczennica klasy 3d Karolina Mikutaniec zajęła w konkursie trzecie miejsce.


Serdecznie gratulujemy.

KONKURS PLASTYCZNY ROK W LESIE

Nadleśnictwo Świeradów było organizatorem konkursu plastycznego „ROK W LESIE”. Na konkursu plastyczny pt. "Rok w lesie" ponad 340 prac plastycznych w trzech kategoriach wiekowych. Po bardzo trudnych obradach, ze względu na wysoki poziom prac, komisja wybrała 42 prace, które postanowiła nagrodzić oraz wyróżnić. Wśród tych prac znalazło się 5 prac naszych uczennic.
Są to prace:
Nadii Świerniak kl. 3a – 3 miejsce, Mai Fink kl. 3a – wyróżnienie, Joanny Udzielak kl. 3d – wyróżnienie, Natalii Horojdko kl. 3d – wyróżnienie, Mai Fiedorowicz kl. 3d – wyróżnienie.


Dodatkowo wybrano 13 prac, które zostaną opublikowane w kalendarzu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Sudety Zachodnie" na 2018 rok. Wśród tych prac znalazły się prace: Mai Fink kl. 3a, Natalii Horojdko kl. 3d, Mai Fiedorowicz kl. 3a.
Gratulujemy wyróżnionym uczennicom.

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO-JĘZYKOWY

Zapraszamy wszystkie chętne osoby z klas 1-3 do wzięcia udziału w szkolnym konkursie językowym. Uczestnicy mają za zadanie wykonać własnoręcznie słowniczek obrazkowy z języka angielskiego w formie książeczki.
Proszę zapoznać się z regulaminem, a na wszystkie prace czekamy do 5 stycznia.
Życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia i trzymamy kciuki!
My English Picture Dictionary „Mój obrazkowy słowniczek języka angielskiego”
szkolny konkurs plastyczno-językowy
1. CELE KONKURSU
- motywowanie do nauki języków obcych
- utrwalenie słownictwa z zakresu języka angielskiego
-rozwijanie zdolności manualnych
2. ORGANIZATOR
- Organizatorem konkursu jest Pani Martyna Daczkowska ze szkoły Podstawowej nr 4 w Bolesławcu
3. ZASADY KONKURSU
• Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas 1 – 3 szkoły SP4 w Bolesławcu
• W pracy konkursowej używany jest tylko język angielski
Słowniki wykonane przez:
• uczniów klas pierwszych: powinny zawierać co najmniej 10 słów
• uczniów klas drugich: powinny zawierać co najmniej 15 słów
• uczniów klas trzecich: powinny zawierać co najmniej 25 słów
A) Zadaniem uczniów jest wybranie minimum jednego z podanych tematów
• School objects-przybory szkolne
• Toys-zabawki
• Animals-zwierzęta
• Food-jedzenie
• Clothes-ubrania
• Parts of the body-części ciała
• Family-rodzina
B) Słownik powinien mieć format A4 i być wykonany w formie książeczki
C) Słownik musi mieć stronę tytułową, a poszczególne kartki muszą być odpowiednio spięte . Na stronie tytułowej należy umieścić imię, nazwisko i klasę autora
D) Na każdej stronie może się znaleźć maksymalnie 5 słówek.
4. KRYTERIA OCENY PRAC KONKURSOWYCH
- odpowiednia liczba słów
- zgodność słówek z wybranym tematem
- poprawność zapisu słówek i czytelność
- estetyka wykonania słownika
5. CZAS TRWANIA KONKURSU
• Termin składania prac: 5 styczeń 2018. Wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 11 stycznia 2018.
6. NAGRODY
• W ramach konkursu zostaną wyłonione I, II i III miejsce oraz 2 wyróżnienia. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i drobne upominki.

WYCIECZKA DO PKO

27 października uczniowie klasy 3e wybrali się na wyczekiwaną wycieczkę do PKO. Podczas wycieczki uczniowie zobaczyli salę transakcyjną, w której mieszkańcy miasta dokonują rozmaitych operacji finansowych. Żeby nie zakłócać pracy, uczniowie przeszli do gabinetu pana dyrektora Stanisława Kamińskiego. Po drodze p. dyrektor pokazał miejsce przechowywania kluczy i zademonstrował jak można klucz wyjąć. Okazuje się, że nie jest to takie proste i nie każdy może wziąć klucz. By to zrobić potrzebne są odpowiednie karty i znajomość kodów.
Następnie umówiliśmy się na spotkanie z doradcą hipotecznym pobierając numer klienta. Spotkanie było ciekawe, pani mówiła o ważnych sprawach finansowych w sposób jasny i prosty. Niektórzy już byli gotowi kupować dom!  Dlatego też przeszliśmy do kolejnego miejsca, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wygląda wypłata gotówki. Wszystko odbywa się w sposób bezpieczny. Pieniądze wypłacane są z mini sejfu, zwanego dyspenser.
Kolejnym punktem był gabinet pana dyrektora. Tutaj Pan opowiadał nam o pracy bankowca, pokazał jak rozpoznać prawdziwe banknoty, jak szybko policzyć monety i banknoty. Opowiadał o potrzebie oszczędzania, o tym, że oszczędzają nawet bogaci! Zachęcił dzieci do zakładania kont SKO i PKO Junior. Okazało się, że wielu uczniów już takie konta posiada. Ciekawym momentem były pytania. Pomysłowość i ciekawość uczniów przerosła najśmielsze oczekiwania pana dyrektora i pani wychowawczyni. Pytania były bardzo ciekawe, zaskakujące i … trudne. Na szczęście Pan dyrektor cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania, a na koniec poczęstował uczniów słodkościami.
Dziękujemy za możliwość poznania pracy i działania PKO!

WYCIECZKA DO PWIK

Dnia 25 października 2017 r. uczniowie klasy 3e, podobnie jak pozostali trzecioklasiści naszej szkoły, wybrali się na wycieczkę do „wodociągów”.
Pierwszym miejscem do zwiedzania były budynki administracji. Tam, podczas spotkania z p. Agnieszką Turowską dowiedzieli się, skąd bierze się woda w kranie i co potem z nią się dzieje. Chętnie dzielili się swoją wiedzą na temat oszczędzania wody, ochrony zasobów wody słodkiej. Z zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną prezentację na temat wody.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty przeprowadzane przez p. Agnieszkę z aktywnym udziałem uczniów. Teraz już każdy zapamięta, czego nie powinno wrzucać się do toalety!
Po eksperymentach razem z paniami Agnieszką i Barbarą Fornal pojechaliśmy do stacji wodociągów przy ul. Modłowej, gdzie znajduje się jedno z ujęć wody pitnej. Dzieci razem z przewodnikiem p. Kamilem Zarzyckim zeszli 2 metry pod ziemię, by zobaczyć miejsce, w którym pobierana jest woda, następnie obejrzeli miejsca, gdzie woda jest oczyszczana i filtrowana.
Ostatnim punktem wycieczki była oczyszczalnia ścieków przy ul. Granicznej. Miejsce wydawałoby się nieciekawe, a kryło tyle niespodzianek! Z brudnej, nieładnie pachnącej wody otrzymuje się czystą wodę, biogaz i nawozy. A wszystko dzięki biobakteriom.
W nagrodę za grzeczne zachowanie uczniowie mieli możliwość obserwacji pracy laboratorium. I tu działy się dziwy! Woda fioletowa zmieniała kolor na niebieski, różowa stała się bezbarwna! Wszyscy byli pod wrażeniem i niechętnie opuszczali tak ciekawe miejsce. Na zakończenie wycieczki uczniowie otrzymali od pani Agnieszki i p. Basi drobne upominki.
Dziękujemy za serdeczne przyjęcie, możliwość poznania pracy PWiK i praktyczną lekcję dbania o wodę. Dzięki temu uczniowie klasy 3e poznali tajniki uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i już będą wiedzieć jak należycie dbać o wodę.