Językowe

Szukaj

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

29 stycznia 2016r. w naszej szkole można było poczuć się prawdziwym Europejczykiem. I to dosłownie. Tego dnia bowiem trudno było się zorientować, czy jesteśmy w Polsce, Anglii, w Niemczech, czy też w Szwecji. Uczniowie klas 4- 6, w ramach obchodów Dnia Języków Obcych, przygotowali widowiskową wręcz prezentację krajów, w których mieszkańcy posługują się językiem niemieckim lub angielskim, ale nie tylko.
Można więc było spotkać groźnych Wikingów z Danii, wypić herbatkę z królową Anglii, przepłynąć się gondolą po weneckim Kanale Grande i doświadczyć wielu innych atrakcji. Stoiska przygotowane przez uczniów były prawdziwym źródłem wiedzy o wylosowanym wcześniej kraju. Każdy mógł się dowiedzieć, jaki jest język urzędowy w danym kraju, które miasto jest jego stolicą, poznać zabytki i ciekawostki znane na całym świecie. Aby nie było zbyt poważnie, uczniowie zadbali również o lżejsze akcenty, takie jak menu z najbardziej znanymi przysmakami. Podawali też przepisy na ich wykonanie. Niejeden szef kuchni próbował zwerbować do swego stoiska zwiedzających i reklamował swoje specjały w ojczystym języku, lecz tym razem nie był to język polski.
Po uczcie dla oczu, której doświadczyły wszystkie klasy 4-6, przychodząc na lekcji wychowawczej wraz z opiekunem klasy, nadszedł czas na drugą część imprezy.
Reprezentanci klas obecni przy stoiskach przedstawiali część artystyczną, między innymi piosenki, wiersze, scenki teatralne nawiązujące do prezentowanego przez siebie kraju. Trzy osoby z każdej klasy wzięły też udział w quizie i odpowiadały na wylosowane trzy pytania, decydując o stopniu trudności pytania oraz doskonaląc pracę zespołową, bowiem na odpowiedź dzieci miały 30 sekund, w czasie których mogły wspólnie szukać rozwiązania. Trzeba przyznać, że wcześniej obejrzane wystawy okazały się bardzo pomocne, gdyż uczniowie mogli dowiedzieć się z ulotek, plakatów oraz folderów wielu cennych informacji.
Wszystko to bacznie obserwowały i oceniały jurorki: Pani Edyta Kowalska, Pani Joanna Żmuda, Pani Jolanta Kucharska, które miały za zadanie wyłonić zwycięzców konkursu. Wspomagali ich w tym Pan Paweł Skorupka- Przewodniczący Szkolnej Rady Rodziców oraz nasza Pani Dyrektor, Edyta Kwiatkowska. W trosce o jak najtrafniejszy werdykt do pracy w komisji zostały także włączone dzieci- reprezentanci klas.
Po długich zmaganiach uczniów i trudnej pracy jurorów niezbędna okazała się dogrywka między dwiema klasami, gdyż dzieci były perfekcyjnie przygotowane i posiadały ogromny zasób wiedzy o europejskich krajach, co dowodzi wartości całej imprezy.
Ostatecznie udało się wyłonić zwycięzców:
I miejsce- klasa 6C
II miejsce- klasa 6B
III miejsce- klasa 6D
Na prośbę organizatorek konkursu Szkolna Rada Rodziców ufundowała dla zwycięskich klas atrakcyjne nagrody: za I miejsce- 150 zł, za II miejsce- 100zł, za III miejsce- 50 zł. Klasy będą mogły świętować swoje zwycięstwo ze smakiem, wybierając się na przykład na pizzę lub, przy odpowiedniej pogodzie, na lody. Dzieci dowiedziały się również, że wiedza się opłaca. Mamy nadzieję, że pozostanie ona w ich pamięci na długo. Tak samo jak wrażenia ze wspaniałej zabawy.