Matematyczno-przyrodnicze

Szukaj

BOLESŁAWIECKI KONKURS MATEMATYCZNY

Z przyjemnością informujemy, że laureatami szkolnego etapu Bolesławieckiego Konkursu Matematycznego zostali:
• w kategorii klas 3 Michał Raszczuk
• w kategorii klas 4-5 Jowita Gortych, Michał Bonk, Natasza Kotowska, Arkadiusz Giela, Radosław Bakalarz,
• w kategorii klas 6-7 Wojciech Raszczuk, Jakub Korzeniewicz oraz Konrad Andruchów.
Gratulujemy serdecznie sukcesu i życzymy powodzenia na etapie powiatowym.

KONRAD ANDRUCHÓW - PODWÓJNY LAUREAT „ZDOLNEGO ŚLĄZACZKA”

Konrad Andruchów uczeń klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 4 im Jana Matejki w Bolesławcu został podwójnym laureatem Dolnośląskiego Konkursu zDolny Ślązaczek w roku szkolnym 2017/2018, prestiżowego konkursu regionalnego, którego organizatorami są Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a wykonawcami Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu.
Konkurs odbył się w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień, promował wartości edukacje i oczywiście najzdolniejszych Dolnoślązaków, uczniów szkół podstawowych, którzy zdobyli te zaszczytne nagrody. W roku szkolnym 2017/2018 w konkursie „zDolny Ślązaczek” wyłoniono 127 laureatów ze szkół podstawowych - w tym 3 laureatów trzykrotnych i 25 laureatów dwukrotnych.
W Gali Laureatów we Wrocławiu uczestniczyli: Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty, Małgorzata Matusiak - Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, Monika Włodarczyk - Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, a przede wszystkim uczniowie dolnośląskich szkół i ich rodzice.
Wśród zaproszonych osób był również Konrad, który został laureatem XV Dolnośląskiego Konkursu zDolny Ślązaczek z matematyki i laureatem XV Dolnośląskiego Konkursu zDolny Ślązaczek z języka polskiego. 5 kwietnia 2018 roku w Auli Jana Pawła II Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odebrał dwa pamiątkowe dyplomy, medale oraz nagrody sponsorowane przez władze samorządowe.
Uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 udowodnił, że w erze kultury obrazkowej i wszechobecnego skrótu myślowego w codziennej komunikacji, możliwa jest fascynacja literaturą, kulturą językową i matematyką - królową nauk.


Konradzie, gratulujemy!

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY KLAS CZWARTYCH

20 kwietnia odbył się szkolny konkurs matematyczny klas czwartych. Najlepiej poradzili sobie z zadaniami następujący uczniowie: Sebastian Cichorzewski, Jacek Garmider, Natasza Kotowska, Miłosz Wójcik oraz Jakub Wróblewski. Laureaci konkursu będą mogli wziąć udział 10 maja w Międzyszkolnym Konkursie Ekologiczno-Matematycznym klas IV pt.  „Każdy z nas może chronić środowisko”. Serdecznie gratulujemy Sebastianowi, Jackowi, Nataszy, Miłoszowi i Jakubowi!

WIEŻA BABEL

7 grudnia w naszej szkole, podobnie jak w wielu innych szkołach w naszym województwie i kraju, odbyły się szkolne eliminacje do finału konkursu lingwistyki matematycznej „Wieża Babel”. Jest to konkurs, w którym trzeba wykazać się wiedzą językową, a przede wszystkim umiejętnością logicznego myślenia i odgadywania prawidłowości w strukturach języków z całego świata. A dlaczego lingwistyka matematyczna? Bo większość zadań dotyczy prawidłowości związanych z liczbami. Tym razem należało rozszyfrować zapisy działań tabliczki mnożenia w języku rumuńskim. Zadanie to miało taką postać:
z. 3 (12p.) Oto kilka działań z tabliczki mnożenia zapisanych po rumuńsku:
trei · șapte = douășunu
șase · șase = treișșase
cinci · cinci = douășcinci
cinci · patru = douăzeci
Zapisz po rumuńsku:
1 = …………………………. 30 = ………………………………….
47 = …………………………………………. 73 = ………………………………………….

Zachęcamy do rozwiązania tego zadania.
Ciekawostką z innego miejsca świata było rozszyfrowanie sposobu zapisu słów w języku japońskim za pomocą pisma hiragana (we wcześniejszych edycjach konkursu uczniowie spotkali się już z katakaną).
Po ogłoszeniu wyników eliminacji na początku lutego okazało się, że w tym roku mamy aż siedmioro finalistów. W poprzednich latach trzech lub czterech uczniów reprezentowało nas w finale.
W tym roku nasza reprezentacja będzie w składzie:
1. Igor Markiewicz, 6c
2. Jakub Korzeniewicz, 6c
3. Konrad Andruchów,7d
4. Wojciech Raszczuk, 6a
5. Oliwia Witek, 7d
6. Laura Smoszna, 7d
7. Michał Silski, 6b
Finał odbędzie się 3 marca w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Życzymy wszystkim powodzenia, czyli tytułu laureata.

WYNIKI KONKURSU „ALFIK MATEMATYCZNY”

Dnia 22 listopada 2017 obyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W matematycznej rozgrywce wzięło udział blisko 67 tysięcy uczestników, wśród których wyłoniono 416 laureatów.  W naszej szkole najlepsze wyniki otrzymali:

Klasa IMIE I NAZWISKO MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE MIEJSCE W KRAJU NAGRODA
3 MICHAŁ RASZCZUK 37 311 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
5 ARKADIUSZ GIELA 94 812 Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie
6 JAKUB KORZENIEWICZ 13 63 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
6 WOJCIECH RASZCZUK 20 108 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
6 IGOR MARKIEWICZ 40 250 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
6 POLA WIŚNIEWSKA 78 573 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie
6 SEWERYN RAMZA 132 958 Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie
7 KONRAD ANDRUCHÓW 30 176 Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie

Serdecznie gratulujemy i czekamy na nadesłanie dyplomów przez organizatora.

LAUREACI KONKURSU MATEMATYCZNEGO KOMA

Aż pięcioro uczniów z klas 6a oraz 6c odniosło wielki sukces w konkursie matematycznym organizowanym przez Uniwersytet Wrocławski. Wojciech Raszczuk, Jakub Korzeniewicz, Anna Kurtz, Igor Markiewicz oraz Pola Wiśniewska zostali laureatami szkolnego etapu konkursu Koma i zakwalifikowali się do finału konkursu. Uczniowie najpierw uczestniczyli w niełatwym wykładzie dotyczącym złożeń permutacji. Następnie rozwiązywali zadania dotyczące tego zagadnienia. W konkursie brało udział około 700 uczniów,
więc dostać się do finału nie było łatwo. Drugiego grudnia nasi laureaci wyjechali do Wrocławia na finał konkursu. Tam również brali udział w wykładzie. Tym razem temat to "Całka powierzchniowa." Zadania konkursowe nasi uczniowie rozwiązali na bardzo wysokim poziomie, zdobyli wiele punktów. Gratulujemy serdecznie!
Mamy przyjemność poinformować, że wśród finalistów konkursu znajduje się również Konrad Andruchów z klasy 7d. Uczeń uzyskał najwyższą liczbę punktów w szkolnym etapie konkursu. 9 grudnia będzie reprezentował szkołę w finale w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Konrad będzie rywalizował nie tylko z uczniami klas siódmych, ale także z gimnazjalistami. Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale konkursu!

ROŚLINY CHRONIONE W POLSCE

W poniedziałek, 20 listopada 2017 r. w Centrum Integracji Kulturalnej ,,Orzeł”, rozstrzygnięto konkurs "Rośliny chronione w Polsce" oraz "Wiedzy o odpadach" w ramach działań z zakresu edukacji ekologicznej "Bolesławianie dbają o środowisko" realizowane przez Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bolesławcu.
Laureaci konkursu ,,Rośliny chronione w Polsce” wykazali się umiejętnością rozpoznawania chronionych gatunków roślin. Z naszej szkoły najlepszymi okazały się:
I miejsce – Pola Spychała
III miejsce – Julia Słota
V miejsce – Julia Bartoch
W konkursie wiedzy o odpadach odbyło się 18 warsztatów terenowych dla uczniów klas IV szkół podstawowych. Zajęcia realizowane były na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów komunalnych w Trzebieniu. W konkursie wzięło udział 34 uczniów ze wszystkich bolesławieckich szkół podstawowych. Nasi uczniowie stanęli na podium:
I miejsce - Maciej Graczyk
III miejsce - Szymon Sierpień
V miejsce - Milena Przybylska


Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom!!!!!