Matematyczno-przyrodnicze

Szukaj

LAUREACI KONKURSU MATEMATYCZNEGO KOMA

Aż pięcioro uczniów z klas 6a oraz 6c odniosło wielki sukces w konkursie matematycznym organizowanym przez Uniwersytet Wrocławski. Wojciech Raszczuk, Jakub Korzeniewicz, Anna Kurtz, Igor Markiewicz oraz Pola Wiśniewska zostali laureatami szkolnego etapu konkursu Koma i zakwalifikowali się do finału konkursu. Uczniowie najpierw uczestniczyli w niełatwym wykładzie dotyczącym złożeń permutacji. Następnie rozwiązywali zadania dotyczące tego zagadnienia. W konkursie brało udział około 700 uczniów,
więc dostać się do finału nie było łatwo. Drugiego grudnia nasi laureaci wyjechali do Wrocławia na finał konkursu. Tam również brali udział w wykładzie. Tym razem temat to "Całka powierzchniowa." Zadania konkursowe nasi uczniowie rozwiązali na bardzo wysokim poziomie, zdobyli wiele punktów. Gratulujemy serdecznie!
Mamy przyjemność poinformować, że wśród finalistów konkursu znajduje się również Konrad Andruchów z klasy 7d. Uczeń uzyskał najwyższą liczbę punktów w szkolnym etapie konkursu. 9 grudnia będzie reprezentował szkołę w finale w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Konrad będzie rywalizował nie tylko z uczniami klas siódmych, ale także z gimnazjalistami. Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale konkursu!

ZAJĘCIACH PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNE W GÓRACH

W dniu 17.10. 2017r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w zajęciach przyrodniczo-ekologicznych zorganizowanych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w okolicach Domku Myśliwskiego. Zajęcia były prowadzone przez panią, która na co dzień pracuje w Centrum Edukacji Ekologicznej w Karpaczu. Trasa wiodła spod Świątyni Wang do Schroniska Samotnia. Po drodze pani przewodnik opowiadała nam o skałach, procesach zachodzących w górach i o czynnikach wpływających na współczesną rzeźbę. Podczas zajęć dzieci wykonywały różne zadania i prowadziły obserwacje. Towarzyszyła nam piękna, letnia pogoda. W Domku Myśliwskim mogliśmy trochę odpocząć, wypić ciepłą herbatę i zebrać siły na drogę powrotną.

JEDEN Z DZIESIĘCIU

W dniu 30 października odbył się w naszej szkole konkurs przyrodniczo-ekologiczny pt. " Jeden z dziesięciu". Uczniowie wyłonieni wcześniej w eliminacjach klasowych rywalizowali między sobą na poziomie klas IV, V i VI-tych. W ocenie zawodników pomagała pani Katarzyna Graczyk z Centrum Edukacji Ekologicznej w Bolesławcu. Oto wyniki:
na poziomie klas IV- tych:
    I miejsce - Nela Łucka
    II miejsce - Maciej Graczyk
    III miejsce - Milena Przybylska
na poziomie klas V-tych:
    I miejsce - Klara Łasica
    II miejsce - Wojciech Kijanka
    III miejsce - Oliwia Czuchraj
na poziomie klas VI - tych:
    I miejsce - Wojciech Raszczuk
    II miejsce - Pola Wiśniewska
    III miejsce - Seweryn Ramza
Nagrody ufundował Urząd Miasta, za które serdecznie dziękujemy.

UCZĘ SIĘ BEZPIECZNIE ŻYĆ

Dnia 4 kwietnia 2017 r. w Jeleniej Górze odbył się XIII Konkurs Bezpieczeństwa dla Dzieci i Młodzieży pt. " Uczę się bezpiecznie żyć". Na poziomie klas IV - VI rywalizowało 30 zespołów z regionu jeleniogórskiego, naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Julia Słota, Natalia Gorlach i Wiktor Kuczyński. Nasi uczniowie musieli wykazać się wiedzą praktyczną w zakresie udzielania pierwszej pomocy i teoretyczną dotyczącą edukacji ekologicznej, turystyki i rekreacji, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej. Nasz zespół zajął drugie miejsce, 10 maja 2017r. weźmie udział w zawodach wojewódzkich.


Na poziomie klas I - III uczniowie naszej szkoły: Marta Zajączkowska, Nela Łucka i Jakub Mazur uplasowali się na ósmym miejscu. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

UCZĘ SIĘ BEZPIECZNIE ŻYĆ

W dniach 6 i 9 lutego 2017 r. odbyły się w naszej szkole konkursy dotyczące pierwszej pomocy, na poziomie klas młodszych i starszych.
Konkursy składały się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy rozwiązywali test wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Druga część -praktyczna polegała na sprawdzeniu umiejętności udzielania pomocy w sytuacjach pozorowanych.
Trzecioklasiści udzielali pomocy przy krwawieniu z nosa, skaleczeniu i układali osobę oddychającą, nieprzytomną w pozycji bezpiecznej. Uczniowie starszej grupy wiekowej wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową, udzielali pomocy w przypadku krwotoku i przewracali osobę poszkodowaną z pozycji na brzuchu na plecy. Rodzaje scen pozorowanych na każdym ze stanowisk były nieznane dla zawodników. Komisja konkursowa wyłoniła najlepszą drużynę z klas trzecich w składzie: Jakub Mazur, Marta Zajączkowska, Nela Łucka. Na poziomie klas IV - VI zwycięzcami zostali: Julia Słota, Natalia Gorlach i Wiktor Kuczyński.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie a laureatom szkolnych eliminacji życzymy sukcesów na konkursie w Jeleniej Górze.

„WIEŻA BABEL”

W sobotę 28 stycznia pięciu naszych uczniów wzięło udział w finale konkursu „Wieża Babel”. Po przejściu eliminacji w grudniu naszą szkołę reprezentowali: Konrad Andruchów z klasy szóstej i piątoklasiści: Jakub Korzeniewicz, Igor Markiewicz, Wojciech Raszczuk i Michał Silski.

„Wieża Babel” to konkurs lingwistyki matematycznej, w którym trzeba wykazać się wiedzą językową, a przede wszystkim umiejętnością logicznego myślenia i odgadywania prawidłowości w strukturach języków z całego świata. I tak na przykład uczniowie musieli na podstawie kilku skąpych informacji zapisać wyrażenie „trzy zielone czworokąty” w języku suahili. Suahili to popularny język środkowej i wschodniej Afryki, urzędowy w kilku państwach. Słowami suahilijskimi są imiona wielu postaci filmu „Król Lew” i jego główne motto „hakuna matata”.
Kolejne wyzwanie to odgadnięcie kilku zasad tworzenia zdań w algebrze Linzbacha i zapisanie paru zdań w tym kodzie. Następne wyzwanie to odgadnięcie sposobu zapisu relacji pokrewieństwa i powinowactwa w języku baskijskim i ustalenie kto jest kim dla kogo.
Zadaniem najwyżej punktowanym było odszyfrowanie zapisu czasu w języku estońskim i zapisanie kilku określeń godzin w tym języku.
Dla osób, które chciałyby spróbować rozwiązać zadania z konkursu, dostępne są pod adresem (ZOBACZ >>>).
Zadania okazały się bardzo trudne, ale takie było założenie organizatorów. Dzięki temu można było łatwiej wyłonić laureatów. Wśród nich znaleźli się dwaj nasi uczniowie: Konrad Andruchów (3. miejsce) i Jakub Korzeniewicz (8. miejsce). Pozostałym naszym uczniom zabrakło niewiele punktów do zdobycia tytułu laureata. Nieskromnie można dodać, że więcej niż jednego laureata oprócz naszej szkoły miała tylko jedna – SP Academos z Krakowa. Pełna lista laureatów.
Pod tym adresem można obejrzeć film z omówienia zadań i wręczenia dyplomów i nagród laureatom.
Życzymy naszym finalistom sukcesów w kolejnej edycji konkursu i zapraszamy kolejnych uczniów do zabawy lingwistyką.

WYNIKI KONKURSU „ALFIK MATEMATYCZNY”

Dnia 23 listopada 2016r. 74 uczniów naszej szkoły przystąpiło do XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W matematycznej rozgrywce wzięło udział ponad 68 tysięcy uczestników z całego kraju, wśród których wyłoniono 448 laureatów. W naszej szkole najlepsze wyniki otrzymali:

Klasa IMIE I NAZWISKO MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE MIEJSCE W KRAJU
2 EMILIA KOPIEC          193 1457
2 NADIA KLIMEK           242 1809
2 MICHAŁ RASZCZUK        383 2822
4 RADOSŁAW BAKALARZ      85 644
5 JAKUB KORZENIEWICZ     4 35
5 WOJCIECH RASZCZUK      5 39
5 POLA WIŚNIEWSKA        51 350
6 KONRAD ANDRUCHÓW       30 222


Serdecznie gratulujemy i czekamy na nadesłanie dyplomów przez organizatora.