Matematyczno-przyrodnicze

Szukaj

„WIEŻA BABEL”

W sobotę 28 stycznia pięciu naszych uczniów wzięło udział w finale konkursu „Wieża Babel”. Po przejściu eliminacji w grudniu naszą szkołę reprezentowali: Konrad Andruchów z klasy szóstej i piątoklasiści: Jakub Korzeniewicz, Igor Markiewicz, Wojciech Raszczuk i Michał Silski.

„Wieża Babel” to konkurs lingwistyki matematycznej, w którym trzeba wykazać się wiedzą językową, a przede wszystkim umiejętnością logicznego myślenia i odgadywania prawidłowości w strukturach języków z całego świata. I tak na przykład uczniowie musieli na podstawie kilku skąpych informacji zapisać wyrażenie „trzy zielone czworokąty” w języku suahili. Suahili to popularny język środkowej i wschodniej Afryki, urzędowy w kilku państwach. Słowami suahilijskimi są imiona wielu postaci filmu „Król Lew” i jego główne motto „hakuna matata”.
Kolejne wyzwanie to odgadnięcie kilku zasad tworzenia zdań w algebrze Linzbacha i zapisanie paru zdań w tym kodzie. Następne wyzwanie to odgadnięcie sposobu zapisu relacji pokrewieństwa i powinowactwa w języku baskijskim i ustalenie kto jest kim dla kogo.
Zadaniem najwyżej punktowanym było odszyfrowanie zapisu czasu w języku estońskim i zapisanie kilku określeń godzin w tym języku.
Dla osób, które chciałyby spróbować rozwiązać zadania z konkursu, dostępne są pod adresem (ZOBACZ >>>).
Zadania okazały się bardzo trudne, ale takie było założenie organizatorów. Dzięki temu można było łatwiej wyłonić laureatów. Wśród nich znaleźli się dwaj nasi uczniowie: Konrad Andruchów (3. miejsce) i Jakub Korzeniewicz (8. miejsce). Pozostałym naszym uczniom zabrakło niewiele punktów do zdobycia tytułu laureata. Nieskromnie można dodać, że więcej niż jednego laureata oprócz naszej szkoły miała tylko jedna – SP Academos z Krakowa. Pełna lista laureatów.
Pod tym adresem można obejrzeć film z omówienia zadań i wręczenia dyplomów i nagród laureatom.
Życzymy naszym finalistom sukcesów w kolejnej edycji konkursu i zapraszamy kolejnych uczniów do zabawy lingwistyką.