Matematyczno-przyrodnicze

WIEŻA BABEL

7 grudnia w naszej szkole, podobnie jak w wielu innych szkołach w naszym województwie i kraju, odbyły się szkolne eliminacje do finału konkursu lingwistyki matematycznej „Wieża Babel”. Jest to konkurs, w którym trzeba wykazać się wiedzą językową, a przede wszystkim umiejętnością logicznego myślenia i odgadywania prawidłowości w strukturach języków z całego świata. A dlaczego lingwistyka matematyczna? Bo większość zadań dotyczy prawidłowości związanych z liczbami. Tym razem należało rozszyfrować zapisy działań tabliczki mnożenia w języku rumuńskim. Zadanie to miało taką postać:
z. 3 (12p.) Oto kilka działań z tabliczki mnożenia zapisanych po rumuńsku:
trei · șapte = douășunu
șase · șase = treișșase
cinci · cinci = douășcinci
cinci · patru = douăzeci
Zapisz po rumuńsku:
1 = …………………………. 30 = ………………………………….
47 = …………………………………………. 73 = ………………………………………….

Zachęcamy do rozwiązania tego zadania.
Ciekawostką z innego miejsca świata było rozszyfrowanie sposobu zapisu słów w języku japońskim za pomocą pisma hiragana (we wcześniejszych edycjach konkursu uczniowie spotkali się już z katakaną).
Po ogłoszeniu wyników eliminacji na początku lutego okazało się, że w tym roku mamy aż siedmioro finalistów. W poprzednich latach trzech lub czterech uczniów reprezentowało nas w finale.
W tym roku nasza reprezentacja będzie w składzie:
1. Igor Markiewicz, 6c
2. Jakub Korzeniewicz, 6c
3. Konrad Andruchów,7d
4. Wojciech Raszczuk, 6a
5. Oliwia Witek, 7d
6. Laura Smoszna, 7d
7. Michał Silski, 6b
Finał odbędzie się 3 marca w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Życzymy wszystkim powodzenia, czyli tytułu laureata.