22 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia to dzień, który powinien pobudzić do refleksji każdego mieszkańca naszej planety. To święto naszego domu - Ziemi. Każdego dnia korzystamy z jej zasobów, czerpiemy siłę ze źródła, jakim jest przyroda i cieszymy oczy bogactwem, które przed nami roztacza. Mimo to, wciąż przyczyniamy się do jej zanieczyszczenia i degradacji. To smutne. Chcemy to zmienić.

Z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Bolesławcu podjęli szereg działań, które mają na celu podniesienie ich świadomości ekologicznej, a tym samym przyczynią się do poprawy kondycji otaczającej nas przyrody.

Tradycyjnie, klasy wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata”, podczas której dzieci zbierały (i od razu sortowały) śmieci w wyznaczonych rejonach Bolesławca.

Na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa ekologiczna z okazji Dnia Ziemi, która przypomina, że mamy piękną, niepowtarzalną planetę, o którą powinniśmy dbać.

Ponadto szkolny zespół ekologiczny przystąpił do projektu „Lekcja nieśmiecenia”, w ramach którego walczymy o pozyskanie stacji do segregacji odpadów. Mamy nadzieję na sukces w powyższym konkursie, a jeśli nawet nie wygramy, to podjęte działania już czynią nas zwycięzcami- zwycięzcami w walce o czysty świat.

Apelujemy do wszystkich, którym zależy na życiu w zdrowym, przyjaznym środowisku- dbajmy o Ziemię. Nie tylko w dniu jej święta. Mamy ją tylko jedną!

Z uczniowskiego zeszytu:

„W domu ludzie nie rzucają śmieci na podłogę lub pod stół. Dlaczego więc robią to na dworze? Przecież parki, lasy, skwery to także nasz dom, tylko większy.”

Kamil Paprot, kl. 4a

Ziemia - mój dom

Dbając o planetę,

dbamy o swój dom,

o ziemię, oddech,

czyste powietrze,

błękit nieba,

i przejrzystość wody.

Sadźmy młode drzewa,

zakręcajmy wodę,

aby nasz świat był zawsze zielony.

By Ziemia zawsze

istniała i swą zielenią

oczy zachwycała.

Chrońmy ryby oraz ptaki,

wśród rzek i leśnej polany.

Segregujmy śmieci.

Choć tyle możemy