Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Muzeum Morskie

HISTORIA SZKOLNEGO MUZEUM MORSKIEGO

W listopadzie i grudniu 1961r. nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Bolesławcu podjęli próby nawiązania współpracy z kapitanem i załogą statku m/s „Jan Matejko”. W marcu 1962r. przedstawiciele grona pedagogicznego i uczniów spotkali się z załogą statku na jego pokładzie. Od tego momentu uczniowie często gościli na statku, a marynarze wielokrotnie odwiedzali mury szkoły. Każda taka wizyta obfitowała w niespodzianki i pamiątki, które skrupulatnie gromadzono w szkole.


Ofiarowywane przez marynarzy eksponaty dały początek Szkolnemu Muzeum Morskiemu, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 4 maja 1965r. Przed wejściem do muzeum wmurowana została pamiątkowa tablica zawierająca następującą treść:

„Szkolne Muzeum Morskie
zorganizowane dla upamiętnienia kontaktów
z załogą m/s Jan Matejko”.

 

Muzeum funkcjonowało i piękniało dzięki pracy uczniów i ich opiekunki pani Wandy Kulczyckiej. Dzieci zrzeszone w Szkolnym Kole Ligi Morskiej dbały o eksponaty, pielęgnowały je, poznawały ich historię i były przewodnikami po tym niezwykłym miejscu. Bogactwo eksponatów zadziwiało i nadal zadziwia odwiedzające je osoby.
W roku szkolnym 1974/1975 przeprowadzono gruntowny remont pomieszczeń Szkolnego Muzeum Morskiego.

10 czerwca1986r. ze statku m/s Jan Matejko zdjęto banderę Polskiej Marynarki Handlowej i zakończono współpracę patronacką z jego załogą. Mimo tego, szkolne muzeum nadal piękniało i ukazywało zwiedzającym fragment morza w głębi lądu.


9 czerwca 1988r. szkołę odwiedzili uczniów szkoły kapitan i radiooficer ze statku m/s „Artur Grottger”. W tym dniu podpisano umowę patronacką z załogą statku. Niestety, współpraca, chociaż obfitująca w wiele cennych pamiątek, nie trwała zbyt długo, gdyż 22 stycznia 1993r. statek został sprzedany.
Od 30 maja 2009r. uczniowie i goście mogą podziwiać zbiory zgromadzone w muzeum, w jego nowych pomieszczeniach, w budynku szkoły przy ul. Mikołaja Brody 10. Opiekę nad muzeum przejęła pani Teresa Pawlik.

Data dodania: 2020-11-03 18:17:00
Ilość wyświetleń: 1812

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej