80. ROCZNICA AKCJI POD ARSENAŁEM

80 lat temu - 26 marca 1943 roku, pod gmachem warszawskiego Arsenału, u zbiegu ówczesnych ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewek 28 członków Szarych Szeregów wzięło udział w akcji odbicia z rąk gestapo harcmistrza Jana Bytnara ps. „Rudy” - jednego z najważniejszych działaczy podziemnego harcerstwa.

Po zlikwidowaniu niemieckiej obstawy uwolniono dwóch jej członków oraz 19 innych więźniów. Jan Bytnar zmarł 30 marca 1943 r. w wyniku ran odniesionych w czasie śledztwa.

27 marca 2023 r., przy Kotwicy - symbolu Polski Walczącej z inicjatywy uczniów z klasy 8 e naszej szkoły: Eryka Sługockiego i Pascala Walskiego odbył się uroczysty apel upamiętniający 80. rocznicę Akcji pod Arsenałem.

W uroczystości wzięli udział bolesławieccy harcerze, uczniowie szkół podstawowych wraz z dyrektorami i nauczycielami, harcmistrz Zdzisław Abramowicz, radny Rady Miasta Bolesławiec. Pod pomnikiem kwiaty złożyli wiceprezydent Renata Szewczyk oraz delegacje harcerzy z bolesławieckich szkół podstawowych.

Relację z uroczystości można obejrzeć tutaj i na szkolnym kanale YouTube.

W realizacji poza organizatorami Erykiem Sługockim i Pascalem Walskim udział również wzięli uczniowie klasy 8e: Hubert Ciszewski i Julian Greszczyszyn.
Opiekunem grupy był Przemysław Kania.

Inf. Dorota Kasprzyk

Data dodania: 2023-04-04 11:13:41