BIAŁA SALA

W naszej szkole otwarta została nowoczesna „Sala Doświadczania Świata”. Dla nas to przede wszystkim wspaniałe miejsce terapii, zabawy oraz relaksacji. W sali prowadzone są, między innymi, zajęcia integracji sensorycznej i zajęcia rewalidacyjne mające na celu stymulację polisensoryczną. Pomieszczenie to jest również idealnym miejscem na wyciszenie emocjonalne i łagodzenie stresu. Nowe miejsce cieszy się sporym zainteresowaniem. Uczniowie po pierwszych zajęciach rewalidacyjnych są zachwyceni, a my jesteśmy dumni z tego, że możemy zapewnić naszym podopiecznym nowoczesną strefę, która sprzyja zarówno pobudzeniu zmysłów jak i wyciszeniu, odprężeniu, a jednocześnie zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pozwala na relaks.

Nowatorska terapia stosowana w Sali Doświadczania Świata to opracowania w Holandii metoda Snoezelen. Skierowana dla dzieci bez względu na stan zdrowia oraz kondycję fizyczną. Nadrzędnym celem tego miejsca jest pobudzanie głównych zmysłów: dotyku, wzroku, słuchu oraz węchu. W ten sposób do naszego układu nerwowego dostarczane są bodźce, które niezwykle korzystnie wpływają na koncentrację, pamięć, a w zależności od celu terapii: uspokajają lub aktywizują do działań.

Cechą charakterystyczną pomieszczenia Snoezelen jest wszechobecna biel, tzw. Biała Sala. Większość elementów wystroju takich jak: ściany, meble, maty podłogowe, siedziska są w kolorze białym. Aby uzyskać odpowiednie efekty świetlne używa się m.in. następujących komponentów: światłowody, projektory, kule lustrzane, wodospady i pasma świetlne, kolumny wodne. Wszystkie te elementy znajdują się u nas w sali.

Opracowali:  Natalia Anioł-Klemczak i Przemysław Kania

Data dodania: 2023-01-03 10:23:52