„DEMOSTENESÓW” DWÓCH

To już VIII edycja konkursu ...I Ty możesz zostać Demostenesem – dolnośląski uczeń mistrzem mowy polskiej”. Nasi uczniowie Kacper Lis z klasy 8b oraz Miłosz Wójcik z klasy 7d popisali się niezwykłymi umiejętnościami oratorskimi. Fenomenalne wystąpienie Kacpra i Miłosza oczarowało jury oraz widownię i uczestników. Wspaniały tekst wystąpienia, niezwykła dykcja, intonacja głosu, doskonała gestykulacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego z publicznością, precyzyjna wiedza na wygłaszany temat oraz zdolności językowe, a oprócz tego urok i charyzma naszych zdolnych mówców sprawiły, że zostali laureatami konkursu. Miłosz zajął pierwsze miejsce i został Demostenesem Dolnego Śląska roku 2021, natomiast Kacper otrzymał drugie zaszczytne miejsce i został Drugim Demostenestem Dolnego Śląska roku 2021. Zapewniam, że jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ nasi uczniowie byli najlepsi, a wybór zwycięzcy trwał dłużą chwilę. Jako widz byłam oczarowana wystąpieniami naszych krasomówców, z dumą słuchałam pochwał innych uczestników oraz organizatorów dotyczących ich wystąpień. Gratulacje należą się również nauczycielom, którzy poświęcili czas i zadbali o precyzyjne przygotowanie uczniów - Pani Barbarze Zarzyckiej i Pani Monice Grygorcewicz.

Inf. Liliana Galar

Kiedy wszedłem na scenę i stanąłem za mównicą, zacząłem czuć się dużo pewniej i swobodniej niż podczas oczekiwania na występ. Miałem wrażenie, że tekst wygłaszałem całkowicie podświadomie, nawet o nim nie myślałem. Kiedy wypowiedziałem ostatnie słowa, poczułem ulgę i byłem bardzo zadowolony. Czułem się szczęśliwy i już po chwili zapomniałem, co i jak powiedziałem.

Kiedy oficjalny konkurs dobiegł już końca i ostatni mówca zakończył swój występ jurorzy poprosili nas abyśmy wyszli z sali konkursowej, ponieważ muszą się naradzić i wybrać zwycięzców.

Cały czas wierzyłem w to, że uda się mojemu koledze Kacprowi jak i mnie zająć miejsca na podium. Kiedy jurorzy ogłosili swój werdykt i okazało się, że jesteśmy wśród zwycięzców ogarnęło mnie ogromne szczęście. Gratulowaliśmy sobie wzajemnie osiągniętego sukcesu i byliśmy bardzo dumni, że to właśnie nam udało się wygrać rywalizację.

Cieszę się bardzo z osiągniętego sukcesu szczególnie, że udało nam się razem z Kacprem dobrze reprezentować naszą szkołę.

Miłosz

Udział w konkursie na przemówienie „I ty możesz zostać Demostenesem – dolnośląski uczeń mistrzem mowy polskiej” był dla mnie niezapomnianym przeżyciem. Miałem okazję pierwszy raz przedstawić swoje poglądy przed większym gronem obcych ludzi, a co najważniejsze, pierwszy raz wygłosiłem przemówienie i zostałem za to pozytywnie oceniony. Mówiłem o tolerancji – bardzo ważnym obecnie tematem. Mówiłem o tym, że zwykłe gesty, rozmowa czy uśmiech to oznaki tolerancji i akceptacji. Uważam, że jest to niezwykle ważne na co dzień.

Jak się zaprezentuję? czy przedstawię swoje stanowiskowo jasno, sensownie i logicznie?  - te myśli miałem w głowie cały czas, gdy przygotowywałem się do konkursu. Cały konkurs był bardzo oficjalny i poważny, ale gdy stanąłem za mównicą zrozumiałem, że powinienem mówić o tym co czuję, a nie tak, jakbym czytał z kartki. Poczułem, że publiczność nie oczekuje sztucznych przemówień tylko szczerych wyznań i wiedziałem, że bardzo ważna jest interakcja ze słuchaczami.  I choć nie było to łatwe zadanie, przezwyciężyłem stres i dałem z siebie wszystko.

Gratuluję Miłoszowi i bardzo się cieszę z jego sukcesu.

Kacper

Data dodania: 2021-06-17 14:31:35