DIANA MAJEWSKA I ADAM BIEGACZ POSŁAMI DO SEJMU

Kolejny raz w siedzibie parlamentu zebrał się Sejm Dzieci i Młodzieży. Data byłą wyjątkowa, gdyż 1 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka. Dzień, w którym dzieci mają głos i zabierają głos w ważnych dla siebie sprawach. Tematem tegorocznej sesji obrad były ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII B - Diana Majewska i Adam Biegacz, których do roli parlamentarzystów przygotowały pani Beata Orczyk i pani Jolanta Rzeźwicka.

Młodych posłów powitała pani Elżbieta Witek - marszałek Sejmu. Do uczestników sesji zwrócił się także prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Karol Nawrocki.

Podczas XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży podjęto uchwałę w sprawie spopularyzowania wartości i dziedzictwa żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

W obradach sesji SDiM uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Sejmu RP, rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska oraz zastępcy szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek i Dariusz Salamończyk.

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny, który jest realizowany przez Kancelarię Sejmu od 1994 roku. Jego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży, upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polskiego Sejmu i zasad procesu legislacyjnego, a także aktywizacja młodych ludzi na rzecz ich środowisk lokalnych.

W konkursie mogły wziąć udział dwuosobowe zespoły uczniów w wieku od 13 do 18 lat. Ich tegoroczne zadanie polegało na przedstawieniu „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”.

Uczestnicy zostali wyłonieni w drodze konkursu, a 460 laureatów projektu wzięło udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Poprzedziło je posiedzenie komisji, podczas którego autorzy najwyżej ocenionych prac przygotowali projekt uchwały. Następnie projekt uchwały został poddawany dyskusji, a potem głosowaniu w trakcie obrad SDiM. Posiedzenie zakończyło się przekazaniem uchwały SDiM na ręce członka Prezydium Sejmu.

Gratulujemy Dianie i Adamowi, którzy reprezentowali nie tylko naszą szkołę, ale także nasze miasto. Gratulujemy otwartych serc i umysłów oraz szerokiego spojrzenia na przeszłość w perspektywie przyszłości. Ich projektowej wypowiedzi przyświecało hasło:

„Naród, który zapomina o swojej przeszłości i kulturze, nie powinien istnieć".

Poniżej link do transmisji z XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Inf. Jolanta Rzeźwicka