Czcionka:

A+A-

Kontrast:

DO CZWÓRKI ZAWITAŁA WIOSNA!

DO CZWÓRKI ZAWITAŁA WIOSNA!

„Już w powietrzu wiosnę słyszę…

 Czy ty też?

 Serce patrzy w me zacisze…

Czy ty wiesz?”.

 

Julian Tuwim,

„Już w powietrzu wiosnę słyszę”

 

 

21 marca nasza szkoła zapłonęła czerwienią krasnoludzich czapeczek. Z klas wylały się gromady małych ludków zmierzających wprost do sali gimnastycznej, gdzie czekały już na nie rozmaite atrakcje. Oprócz krasnoludków na salę przybyły także Panie Wiosny. Każda klasa miała swoją malutką (reprezentantkę - Wiosenkę) oraz dorosłą (wychowawczynię - Panią Wiosnę). Jednak prawdziwą furorę zrobiła ta jedna wyjątkowa! Gdy wpłynęła na salę (tak, tak - wpłynęła tanecznym krokiem), ze wszystkich krasnoludzich ust popłynął głos zachwytu, bo w kwiecistej szacie (zdobnej w ręcznie wycinane litery) pojawił się nie kto inny, jak sama Pani Dyrektor. Wiosna nad wiosnami!

A wszystko to z okazji nadejścia upragnionej i od dawna wyczekiwanej pory roku. W pierwszym jej dniu nasi czwartoklasiści świętowali i… czytali. Co czytali? Oczywiście, baśń Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, bo któż lepiej potrafiłby odmalować piękno tej pory roku oraz jej wpływ na ludzkie serca niż patronka roku 2022, Maria Konopnicka? To jej zawdzięczamy stworzenie świata, w którym mali mieszkańcy podziemnej krainy z niecierpliwością wypatrywali pierwszych oznak wiosny, a wraz z jej nadejściem wyruszyli na ziemię, by pomagać potrzebującym, pocieszać zmartwionych, opiekować się samotnymi. Jakże pięknych wartości dostarcza od wieków lektura tej baśni. Śladem Koszałka Opałka, Podziomka oraz całej krasnoludziej gromady podążały więc klasy 4a, 4b i 4c, by z każdą stroną przeczytanej książki nabierać zapału i pomysłów na niesienie pomocy wszystkim tym, którzy jej potrzebują.

             

A jeśli już o pomaganiu mowa… Obchody wiosenne rozpoczęły się od rozstrzygnięcia Szkolnego Konkursu Literackiego „O krasnoludkach i o dyrektorce Marysi”. W tym właśnie konkursie uczniowie, w formie baśni, snuli opowieść o tym, jak śladem Koszałka Opałka pomogli swej szkolnej Marysi, czyli naszej Pani Dyrektor, Marii Subik. Pomysłów było wiele, a wszystkie godne pochwały. Atrakcyjne nagrody oraz oceny celujące dowiodły, że każda pomoc zostanie doceniona, bo płynie z serca i serce pokrzepia.

 

Po sukcesach literackich przyszedł czas na zmagania językowe. Piękne Panie Wiosny z każdej klasy czwartej wzięły udział w wiosennym quizie, popisując się bogatą wiedzą na temat zielonej pory roku. Bezbłędnie potrafiły wymienić pierwsze marcowe kwiaty, zacytować wiosenne przysłowia lub wykazać się znajomością staropolskich tradycji oraz porzekadeł związanych z obchodami powitania wiosny. Koszyczki pełne cukierków powędrowały więc do rąk zwyciężczyń (a było ich trzy), by osłodzić dzień wszystkim czwartoklasistom.

 

Kiedy i ten punkt programu został zrealizowany, przyszedł czas na najważniejsze, czyli ucztę dla uszu. Starsze Panie Wiosny, czyli wychowawczynie klas czwartych: Monika Grygorcewicz, Renata Dziedzic w zastępstwie za Martę Górską oraz Jolanta Rzeźwicka, czytały swoim skrzatom fragmenty baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. W tym czasie nasi najmłodsi tworzyli historyjki obrazkowe z opisem zdarzeń, by na koniec wykonać z nich wiosenne plakaty na cześć patronki roku 2022, Marii Konopnickiej.

 

Serce rośnie, patrząc na dzieci, które kibicują dobru i sprzeciwiają się złu. Bo w baśniach zawsze dobro zwycięża, a my wierzymy, że tak się stanie nie tylko w baśni. Opowieść sprzed 126 lat na nowo ożyła dzięki naszym obchodom upamiętniającym pisarkę, a dzieciom otworzyła oczy na to, że słowo pisane, bez względu na czas, może być źródłem wiedzy, wyznacznikiem szlachetnych działań oraz okazją do wspaniałej zabawy.

             

Może i Wy sięgniecie po tę cudowną opowieść? Warto, bez względu na wiek…

 

Wasz Koszałek Opałek, który był w owym czasie w Czwórce i gęsim piórem w księdze wszystko opisał, by nic uwadze nie umknęło.

Data dodania: 2022-03-23 12:16:56
Data edycji: 2022-03-23 12:36:04
Ilość wyświetleń: 307

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej