Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

GRATULACJE KRZYSZTOFIE!

GRATULACJE KRZYSZTOFIE!

Biuro Przystanków Historia zaprosiło uczniów klas 6–8 szkół podstawowych z całej Polski do wzięcia udziału w quizie historycznym „Wielki test o bitwie pod Monte Cassino” w związku z przypadającą 80.rocznicą zwycięskiej bitwy z udziałem 2.Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa.

Naszą szkołę reprezentował w WIELKIM TEŚCIE O BITWIE POD MONTE CASSINO uczeń kl.6c- KRZYSZTOF BLICHARSKI, który był jednym z najmłodszych uczestników konkursu i jedynym przedstawicielem województwa dolnośląskiego.

Krzysiu za swoją olbrzymią wiedzę dotyczącą tematyki testu otrzymał zaszczytne WYRÓŻNIENIE i wielkie gratulacje od organizatorów konkursu oraz starszych  wiekiem koleżanek i kolegów zgromadzonych w Biurze Przystanków Historia w Warszawie.
Uczestnicy WIELKIEGO TESTU O BITWIE POD MONTE CASSINO wraz ze swoimi nauczycielami  - opiekunami wzięli także udział w otwarciu nowej ekspozycji: Najnowsza historia. Najnowsze technologie.

Krótka historia bitwy o Monte Cassino:
11 maja 1944 roku, generał Władysław Anders poinformował swoich żołnierzy o rozpoczęciu przygotowań do ofensywy, która miała przesądzić o wyniku bitwy o Monte Cassino. Atak rozpoczął się 12 maja o godzinie 1:00, poprzedzony alianckim (w tym polskim) ostrzałem artyleryjskim, który trwał od godziny 23 poprzedniego dnia. Żołnierze ruszyli do nocnego natarcia na zaminowanym, niemal nieosłoniętym terenie, pełnym zasieków i przeszkód z drutu kolczastego, pod niemieckim ostrzałem z bunkrów, stanowisk artyleryjskich i moździerzowych, których nie udało się zniszczyć ponad godzinnym ostrzałem 1060 dział. Dodatkowo, poruszali się w zupełnie nieznanym terenie, co było wynikiem niefortunnego rozkazu generała Leese’a, zabraniającego 2. Korpusowi wysyłania patroli rozpoznawczych na ziemię niczyją. Leese chciał ukryć przed Niemcami obecność Polaków, ale spowodował tym wysokie straty wśród żołnierzy idących do ataku na oślep.
18 maja 1944 roku zakończyły się walki o Monte Cassino. W nocy Niemcy opuścili klasztor. Do zwycięstwa aliantów znacząco przyczynili się żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Wzięli oni udział w tzw. czwartym ataku na Monte Cassino, rozpoczętym 11 maja. Zginęło podczas niego 923 polskich żołnierzy, a 2931 zostało rannych. Zwycięstwo pod Monte Cassino umożliwiło wojskom sprzymierzonych wkroczenie do Rzymu. Bitwa o Monte Cassino była świadectwem polskiego męstwa i poświęcenia, a przede wszystkim solidarności z innymi narodami świata walczącymi z nazizmem.


https://dzieje.pl/wiadomosci/melchior-wankowicz-reportazysta-spod-monte-cassino


https://www.novekino.pl/kina/przedwiosnie/doc/CZERWONE-MAKI.pdf

 Wielkie gratulacje dla Krzysztofa za odwagę, determinację, wielką pracę i godne reprezentowanie szkoły oraz naszego miasta w zmaganiach konkursowych. Brawo!!!

Tematyka 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino była omawiana także na lekcjach historii oraz na zajęciach kółka historycznego. Na korytarzu szkolnym została przygotowana wystawa poświęcona walkom Polaków na frontach II wojny światowej oraz quizy i konkursy tematyczne.

Beata Orczyk

 

Data dodania: 2024-06-05 12:18:59
Data edycji: 2024-06-05 12:22:18
Ilość wyświetleń: 93

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej