MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK, A U NAS ODWROTNIE

W roku szkolnym 2020/2021 w czasach izolacji, zamknięcia i zdalnego nauczania Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bolesławcu, z utęsknieniem marzyli
o podróżach dalekich i bliskich. Oczami wyobraźni wyruszali w zachwycające i niezwykle interesujące podróże, palcem po mapie zwiedzając wyśnione miasta. Wszystkie tęskne marzenia Pierwszaki przelały na papier i tak oto powstała Nasza Książka, którą uczniowie z dumą przekazali Pani Dyrektor. Książka, a raczej Księga, została własnoręcznie napisana i zilustrowana przez Pierwszaków. Za dwa lata sprawdzimy, czy udało nam się zrealizować nasze podróżnicze marzenia :-)

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Ze względu na panujące obostrzenia nasze Pierwszaki świętowały z książką odrobinę później.

8 czerwca 2021r. spotkaliśmy się na sali widowiskowej, aby podsumować wszystkie dotychczasowe działania związane z przygotowaniami do Święta Książki. Uczniowie wzięli udział w zabawie „Sleeveface – czyli ubierz się w książkę”, a efekty tej niezwykle kreatywnej zabawy zobaczycie w załączonym filmie. W przeddzień Święta Książki, ściany sali widowiskowej zostały udekorowane pracami plastycznymi o tematyce „Moja ulubiona książka”. Na początku uroczystości, każda klasa przygotowała krótki występ artystyczny związany z literaturą dziecięcą. Klasa 1a radośnie i z entuzjazmem wyśpiewała piosenkę pt. „Książki, kto książki czyta”. Klasa 1b przygotowała inscenizację do wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Klasa 1 c wystąpiła na scenie z piosenką ilustrowaną pt. „Kaczka dziwaczka”.

Później przyszła pora na konkurs „Postacie z bajek” - przy każdym pytaniu pojawiał się prawdziwy las rąk chętnych było do udzielenia odpowiedzi. Po konkursie uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor oraz Pani Bibliotekarki „Pierwsze abecadło”, ufundowane przez Instytut Książki w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”, który jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Nasi mali czytelnicy byli zachwyceni prezentami.

Zapraszamy do obejrzenia filmu https://youtu.be/NLnjXFItQnY

Inf. Monika Łyczek, Justyna Piaskowska, Jasia Mysiak, Klaudia Pacholik i Mariana Korczuk-Zamojska

Data dodania: 2021-06-15 17:49:49
Data edycji: 2021-06-15 17:50:59