MARATON PISANIA LISTÓW

10 XII (w piątek) w naszej szkole rusza Maraton Pisania Listów pod egidą Amnesty International. W tym dniu obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA.
Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Chcemy świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są sądzeni.

W swoich działaniach kierujemy się uniwersalnością i niepodzielnością praw człowieka,bezstronnością i niezależnością, solidarnością międzynarodową i skutecznymi działaniami na  rzecz konkretnych osób, których prawa zostały złamane.

Dzięki skutecznym badaniom, kampaniom, akcjom i edukacji oddajemy oprawców w ręce sprawiedliwości, zmieniamy opresyjne prawa i uwalniamy ludzi więzionych za wyrażanie swojego zdania. Piszemy już od 20 lat, a pierwszy Maraton został zorganizowany w 2001 r. dzięki inicjatywie grupy lokalnej Amnesty z Warszawy! W 1977 roku organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za „wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na świecie”.
Uczniowie, rodzice, nauczyciele będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany w szkolnej bibliotece w godzinach-10:00 do 15:10 (uprzejmie prosimy o pamiętaniu o maseczkach i dezynfekcji rąk).

Tegoroczny Maraton poświęcony jest obrońcom i obrończyniom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są jednak prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności, a nawet zabijani – tylko dlatego, że stanęli w obronie
innych. Bez ich odwagi nasz świat pozbawiony byłby sprawiedliwości i równości. Potrzebują naszego wsparcia.
 Nasze listy mają znaczenie, potrafią naprawdę zmienić życie ludzi. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie.

Zapraszamy!
Inf. Beata Orczyk