Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W 1989 roku ONZ przyjęła uniwersalny dokument gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa – prawa chroniące dzieci i wspierające ich w prawidłowym rozwoju.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wyjątkowy dzień obchodzony 20 listopada, w dniu uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
W naszej szkole ten ważny dzień obchodziliśmy w piątek, 19 listopada oraz przez cały następny tydzień tj.  w dniach 22 – 26 listopada.  Uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły podkreślali swoją solidarność poprzez niebieski ubiór lub element ubioru, a sale lekcyjne i korytarze przystrojone były niebieskimi balonikami i kokardami. Zastanawiasz się, dlaczego kolor niebieski? To proste! Kolor niebieski jest „znakiem firmowym” UNICEF.

W tych dniach, podczas zajęć, dyskutowaliśmy na temat praw dzieci w różnych krajach i  zastanawialiśmy się, co my, młodzi ludzie możemy zrobić w przyszłości, by prawa najmłodszych były szanowane na całym świecie, aby każde dziecko miało szczęśliwe dzieciństwo.

Oglądaliśmy prezentację multimedialną na temat praw dziecka, uczyliśmy się piosenki traktującej o tych prawach, wykonywaliśmy prace plastyczne prezentujące najważniejsze prawa dziecka. Podczas przerw każdy mógł sprawdzić znajomość swoich praw rozwiązując różnego rodzaju łamigłówki, zagadki, rebusy. W nagrodę można było otrzymać drobny upominek lub słodycz.

Również w świetlicy najmłodsi uczniowie naszej szkoły rozmawiali o Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka UNICEF. Poruszali problem łamania praw dzieci w różnych miejscach na świecie przez np. wykorzystywanie dzieci do niewolniczej pracy oraz wykorzystywanie ich jako małych żołnierzy (Afryka). Omawiali ważną rolę UNICEF w pracy na rzecz dzieci.

Inf. Alicja Wiaderna

Data dodania: 2021-12-05 21:17:58