NA POCZĄTEK ŻYCZYMY WSZYSTKIM SAMYCH PIĄTEK!

W tym roku później niż zawsze, bo dopiero 4 września rozpoczęliśmy rok szkolny 2023/2024.

O godzinie 9.00 powitały go klasy I-III. Było to wyjątkowo uroczyste powitanie, gdyż tego dnia uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, a Pani Dyrektor pasowała ich na uczniów.

Nie był to jednak dla pierwszoklasistów koniec wrażeń. Na boisko szkolne wkroczył bowiem sam Neptun w towarzystwie pięknych nimf. Uczniowie zwycięsko przeszli wszystkie próby i zgodnie z tradycją szkoły zostali pasowani na marynarzy.

„Najważniejszy w każdym działaniu jest początek”. Platon

Kierując się przesłaniem Platona, można by rzec, że początek nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Matejki rokuje najlepsze nadzieje na udany,  satysfakcjonujący rok nauki, licznych spotkań i wspólnych działań wszystkich członków szkolnej społeczności.

Tegoroczną uroczystość powitania uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości poprowadzili: Hubert Kędzierski – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego oraz Liliana Kozioł.

Z ich ust popłynęły ciepłe i serdeczne życzenia skierowane do młodszych kolegów z klas czwartych: „Wierzymy, że nasza szkoła stanie się Waszą szkołą, a nauka w niej będzie dla Was owocna i przyjemna.” Prowadzący nie zapomnieli również o ósmoklasistach,  przed  którymi czas intensywnej nauki, przygotowań do egzaminów, wreszcie wybór przyszłej szkoły średniej. Życzyli im, aby „ten ostatni rok był nie tylko ciężką pracą, ale również przyjemnością i zabawą.” Przesłaniem skierowanym do wszystkich koleżanek i kolegów  powinny stać się słowa prowadzących mówiące o tym, że szkoła jest miejscem przyjaznym dla ucznia, ale pod warunkiem,  że każdy będzie przestrzegał reguł i przepisów, pilnował zachowania swojego i swoich kolegów.

Coroczne rozpoczęcie roku szkolnego skłania także do zadumy nad tragicznym wrześniem 1939 roku, kiedy to Niemcy hitlerowskie zaatakowały granice Polski, a „polskie dzieci nie usiadły w szkolnych ławkach, zamiast dzwonka usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb.”

Do słów o przyjaznej i bezpiecznej szkole nawiązała również w swoim przemówieniu dyrektor szkoły pani Maria Subik. Podkreśliła ogromną radość i wzruszenie na widok uczniów; jednocześnie życzyła wszystkim sukcesów na miarę własnych możliwości, dążenia do obranych celów, bowiem „cierpliwość jest towarzyszką mądrości”. Zaznaczyła, że proces edukacji wymaga zaangażowania zarówno ze strony nauczyciela, jaki i ucznia, tylko wówczas przyniesie on efekty.

Rok szkolny 2023/2024 został otwarty.
Życzymy wszystkim radości, optymizmu i niegasnącego zapału do pracy.

Tekst: Małgorzata Janowska, Violetta Trawnik

Zdjęcia: Henryk Pawlik