Szanowni Bolesławianie! Zapraszamy na RODZINNY FESTYN INTEGRACYJNY, który odbędzie się w sobotę 3 czerwca 2023 na placu przy ulicy Mikołaja Brody 12.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

NASZ PROJEKT O UNII EUROPEJSKIEJ

NASZ PROJEKT O UNII EUROPEJSKIEJ

Dzień Europy 9 maja jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. W tym dniu przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej, kolejnej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Poniżej znajduje się krótki tekst o Planie Schumana i jego twórcy, oraz historyczny film z 1950 roku z Robertem Schumanem - czytającym deklarację.
Robert Schuman i jego deklaracja:

https://schuman.pl/wp-content/uploads/2021/04/Dzien-Europy_2021.pdf
Archiwalny klip z ogłoszenia Planu Schumana :https://www.facebook.com/hashtag/70latplanuschumana

Z okazji 71. rocznicy podpisania historycznej Deklaracji Schumana zorganizowaliśmy szkolne obchody Dnia Europy. W klasie 3a została przeprowadzona lekcja europejska, w czasie której uczniowie poznali historię i symbole Unii Europejskiej. Podsumowaniem lekcji było rozwiązywanie przez trzecioklasistów kart pracy z różnymi zadaniami, które wymagały zarówno spostrzegawczości, jak i poczucia humoru oraz dobrej zabawy.
W klasach ósmych na lekcjach wiedzy o społeczeństwie zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne na temat integracji europejskiej a także pokazania obecności Europy w przestrzeni publicznej naszej miejscowości. Kolejnym punktem obchodów Dnia Europy była propozycja aktywności na boisku szkolnym, która miała pokazać na terenie miejsca naszego zamieszkania, że ,,tu jest Europa" i, że dla wszystkich nas Europa i wartości europejskie są ważne. Uczniowie klas siódmych i ósmych wspólnie utworzyli napis Unia Europejska, który okazał się formą spontanicznego happeningu, gdzie rządziła wyobraźnia i pomysłowość całej grupy.

Na koniec obchodów Dnia Europy uczniowie klas siódmych i ósmych przeprowadzili dyskusję: Czym jest Europa i obecna Unia Europejska, która wymagała określonej wiedzy o współczesnej Europie i świecie. Młodzież szukała odpowiedzi na pytania:

* Czym jest dla Ciebie Europa?

* Jakie są Twoim zdaniem trzy największe wyzwania w Europie?

* Jak Twoim zdaniem będzie wyglądała integracja europejska w 2050 roku?

* Czego życzysz Unii Europejskiej z okazji Dnia Europy?

Dyskusja zakończyła się wykonaniem ,,Ody do radości" - hymnu Unii Europejskiej.
"Oda do radości" jest poematem Fryderyka Schillera, do którego muzykę napisał Ludwig van Beethoven, a późniejszą aranżację instrumentalną stworzył Herbert von Karajan. Utwór jest obecnie hymnem Unii Europejskiej, wyrażającym ideę solidarności i dążenia do wolności.

Bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie szkolnych obchodów Dnia Europy Pani Teresie Pawlik, wychowawczyni kl. 3a, uczennicom i uczniom kl. 3a  - bardzo aktywnyn, kreatywnym, biorącym udział w realizacji naszego szkolnego projektu.  Dziękuję uczennicom i uczniom klas siódmych i ósmych: Wiktorii Eliaszewicz, Adamowi Biegaczowi, Szymonowi Sierpniowi, Weronice Kamińskiej, Natalii Fryc, Milenie Stolarczyk, Martynie Topol, Marice Baryckiej, Oliwce Cieśli, Małgosi Tofil, Natalii Wilk, Ninie Chołost, Wojtkowi Kijance, Bartkowi Huterskiemu, Arkowi Gieli, Bartkowi Dimitrovowi, Michałowi Kołodziejowi, Kacprowi Kręgielowi, Marcinowi Przybyle i Nicolasowi Wójtowiczowi.


Inf. Beata Orczyk

Data dodania: 2021-06-09 08:15:30
Data edycji: 2021-06-16 12:34:37
Ilość wyświetleń: 945

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej