„OBYWATELE POLSCY W KL AUSCHWITZ”

27 listopada 2020 r. uczniowie kl. 8c uczestniczyli w realizacji zdalnego projektu edukacyjnego ,,Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz".

Zajęcia,w czasie zdalnego dnia studyjnego, były prowadzone przez edukatorki z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i obejmowały prezentację wprowadzającą do tematyki projektu, prezentację Miejsca Pamięci z przewodnikiem oraz warsztaty podsumowujące, podczas których uczniowie mieli możliwość zapoznania się z indywidualnymi losami osób więzionych w KL Auschwitz, np. Pana Mariana Turskiego (dziennikarza i historyka, autora wielu publikacji, członka Rady Oświęcimskiej), czy Rutki Laskier - ,,polskiej Anny Frank".

Głównym celem projektu było przybliżenie młodzieży znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej,tragicznie przerwanego wybuchem II wojny światowej. Ważną rolę odgrywa tu pamięć o indywidualnych losach obywateli II Rzeczpospolitej osadzonych w KL Auschwitz, która skłania do refleksji nad takimi pojęciami jak wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności - każdego człowieka - w obliczu okupacji i niewoli.

Były to zajęcia niezwykle ciekawe, pouczające i dające (nam wszystkim) tak dużo do myślenia, bo jak powiedział Pan Marian Turski: ,,Auschwitz nie spadł z nieba…"

Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego losom obywateli II RP w nazistowskim,niemieckim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady:Świadkowie. Obywatele polscy w Auschwitz-Birkenau oraz bardzo ciekawego nagrania - przesłania więźniów obozu.

Inf. Beata Orczyk-nauczycielka historii i koordynator projektu

Data dodania: 2020-12-14 07:43:27