„POCZYTAJ MI PRZYJACIELU” – AKCJA PROMOCJI CZYTELNICTWA

Głośne czytanie książek dzieciom zapewnia emocjonalny ich rozwój, rozwija język, uczy myślenia, poprawia koncentrację i wzmacnia poczucie własnej wartości.

Nasza szkoła bierze udział w akcji „Poczytaj mi przyjacielu” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Podczas akcji starsi uczniowie ze szkoły ponadpodstawowej czytają młodszym kolegom i koleżankom z naszej szkoły. Z kolei nasi uczniowie z klas VIII czytają przedszkolakom i uczniom Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych.

Pierwsze spotkanie za nami. 15 maja uczniowie z klasy 8a wybrali się do Miejskiego Przedszkola nr 5 w Bolesławcu, by przeczytać małym czytelnikom wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”. Nie było to jednak zwykłe czytanie, ale ciekawa interpretacja z podziałem na role oraz z wizualizacją w postaci przygotowanych ilustracji do poszczególnych wersów.

By zaktywizować przedszkolaki, refren powtarzały razem z naszymi lektorami. Następnie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące treści wiersza. Na koniec dzieci kształciły swoje zdolności manualne, kolorując plansze z szablonami warzyw.

Nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia.

W poszczególne role w wierszu Jana Brzechwy „Na straganie” wcielili się: Karolina Dzięgiel, Maja Fink, Kalina Jankowska, Oliwia Parpura i Bartosz Ostrouch.

Bardzo dziękujemy naszym lektorom za chęć uczestniczenia w akcji i przygotowanie interpretacji wiersza.

Pamiętajmy! Czytajmy dzieciom codziennie

Wydarzenie w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Inf. Dorota Kasprzyk

Data dodania: 2023-05-18 12:26:53