PROFILAKTYKA - przeciwdziałanie, zapobieganie

W dniach od 22 do 25 listopada 2021 roku w naszej szkole gościliśmy panią psycholog Agnieszkę Kilian-Matuszak, która przeprowadziła zajęcia dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Tematem warsztatów w klasach I-III była „Rola emocji i radzenia sobie z emocjami”. Na zajęciach z panią psycholog dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać emocje. Wiedzą już, że każdy ma prawo do przeżywania i wyrażania własnych emocji, ale w sposób, który nie rani drugiej osoby.

W klasach starszych, warsztaty pod tytułem: „Niewidzialne rany – depresja u dzieci i młodzieży” dotyczyły tematyki związanej z depresją. Młodzież zdobyła na nich wiedzę na temat rozpoznawania jej symptomów. Uczniowie uzyskali również szereg informacji, gdzie i do kogo można zwrócić się o pomoc. Zajęcia z panią psycholog spotkały się z bardzo dobrym odbiorem. Oto kilka anonimowych wypowiedzi na temat zajęć.

Moim zdaniem te zajęcia były przydatne, ponieważ można było dowiedzieć się na nich o sytuacjach, które dotykają ludzi i też przy okazji można było się dowiedzieć, czy my przypadkiem nie mamy objawów depresji…”

Według mnie zajęcia o emocjach i depresji są bardzo przydatne w życiu codziennym. Wiemy już, jak zrozumieć osobę z problemami. Podobało mi się podejście pani. Była miła, słuchała naszych odczuć. Chciałabym, żeby szkoła organizowała więcej takich warsztatów z terapeutą.”

Było bardzo fajnie i zajęcia były ciekawe, ale chciałabym, żebyśmy w przyszłości coś robili w międzyczasie np.: rysowali, pisali.”

Uważam, że zajęcia były bardzo edukacyjne. Mogliśmy poznać bliżej swoje emocje. Pani psycholog jest bardzo miła i mądra. Zajęcia bardzo mi się podobały.”

Moim zdaniem zajęcia „Niewidzialne rany” były ciekawe. Dostarczyły mi dużo nowej wiedzy na ważne tematy. Usłyszałam również historie osób z taką chorobą i jak sobie radzić z takimi chorobami. Według mnie zajęcia były bardzo wartościowe.”

Moim zdaniem takie zajęcia powinny być co jakiś czas organizowane. Mogą one pomagać różnym uczniom. Mnie bardzo podobała się ta lekcja i pomogła mi dowiedzieć się co to jest dokładnie depresja…. Chciałabym aby takie zajęcia były organizowane na różne tematy, o których możemy nie wiedzieć. O takich tematach powinno się rozmawiać z psychologiem… Pani, z którą pracowaliśmy zorganizowała super zajęcia, które większość osób bardzo interesowała. Również pani była bardzo miła i widać było, że rozumie to wszystko z własnego doświadczenia.”

Zajęcia z psychologiem, oczywiście, że tak! Lubię taki format pracy. Miła (przystojna) pani, która potrafi wytłumaczyć, to świetny pomysł na zajęcia. Myślę, że szkoła powinna organizować częściej takie zajęcia. Uważam jednak, że powinny zajmować co najmniej trzy lekcje (nasza klasa nawet nie skończyła całego kursu...”

Inf. Lucyna Cichewicz - pedagog

Data dodania: 2021-11-30 09:23:57