Projekt ''160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego''

W bieżącym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. To największe polskie powstanie narodowe wybuchło
22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim oraz 1 lutego 1863 r. na terenie byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Powstanie skierowane było przeciwko Imperium Carskiemu i miało charakter wojny partyzanckiej.

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Matejki wraz z Muzeum Ceramiki i Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury przy wsparciu organizacyjnym uczniów I i II Liceum Ogólnokształcącego, realizuje projekt edukacyjny, którego celem jest zainteresowanie uczniów przeszłością, kształtowanie wyobraźni historycznej i postaw patriotycznych.

Już 23 stycznia uczniowie będą mogli sprawdzić swoje wiadomości podczas pikniku powstańczego, a nauczyciele, na zebraniu rady pedagogicznej, wysłuchają wykładu Pani Beaty Orczyk na temat genezy, przebiegu i skutków powstania styczniowego.

24 stycznia odbędzie się debata oksfordzka, której teza „Powstanie styczniowe miało sens” będzie dowodzona przez uczniów klas ósmych.

Na 25 stycznia zaprosiliśmy delegacje uczniów ze wszystkich bolesławieckich szkół podstawowych, Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych oraz uczniów klas pierwszych I LO i II LO na grę miejską dotyczącą powstania styczniowego.

24 i 25 stycznia uczniowie zobaczą w bibliotece autentyczne pamiątki powstańcze ze zbiorów rodzinnych Pana Zdzisława Abramowicza.

26 stycznia 2023 r. o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu z udziałem władz miasta i zaproszonych gości, podczas którego w sali kina Forum odbędzie się koncert pieśni powstańczych z udziałem pocztów sztandarowych bolesławieckich szkół podstawowych.

Data dodania: 2023-01-23 01:55:45
Data edycji: 2023-02-26 01:58:41