SPLĄTANI ZE ŚWIATEM

W dniach od 18 do 28 kwietnia 2023 r. braliśmy udział w obchodach Dnia Ziemi zorganizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie w ramach realizacji tematyki i zagadnień z zakresu edukacji globalnej. Podczas kilkudniowych obchodów skupiliśmy się na relacji człowieka z przyrodą, zastanawialiśmy się nad rolą i potrzebami poszczególnych istnień, a także mogliśmy się przekonać jaki potencjał tkwi w lokalnej współpracy na rzecz środowiska przyrodniczego. Zastanawialiśmy się również, w jaki sposób możemy chronić Ziemię od dalszej degradacji, mając na uwadze, że jest to w dużej mierze walka o nas samych.
Naszą szkołę w obchodach Dnia Ziemi reprezentowali: LENA ZAWROTNIAK z kl.8c i JAKUB KUNYSZ z kl.8d.
Obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy od udziału w spotkaniach online zorganizowanych przez CEO: „Ziemia jako ekosystem społeczno-przyrodniczy” oraz „Cała szkoła (i okolica) na rzecz środowiska”. Podczas przerwy między spotkaniami odbyła się pogadanka o przyrodzie, która jest częścią miejsca, w którym mieszkamy i uczymy się. Następnie wzięliśmy udział w zajęciach terenowych, które odbyły się w lesie (w okolicach ul. Jeleniogórskiej). Celem zajęć było rozwijanie umiejętności obserwacji i dostrzegania powiązań między różnymi elementami środowiska naturalnego a człowiekiem i jego działalnością. Uczestnicy pracowali w zespole wypełniając karty pracy. Musieli wykonać obowiązkowe zadania przygotowane przez CEO, tj. „Splątani ze światem”, „Naturalne wzory” i „Rozpoznaj swoje drzewo”. Każda grupa wykonała wiele zdjęć, które przedstawiały elementy przyrody, np.: krzewy, drzewa, owady oraz ślady działalności człowieka.
Wszystkie nasze działania przedstawiliśmy na Padlecie Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Obchody Dnia Ziemi okazały się wspaniałym spotkaniem z naturą i dobrą zabawą w czasie wykonywania zadań, ale przede wszystkim spotkaniem z bohaterką tego dnia - przyrodą.

Dziękuję Lenie i Jakubowi za zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność w wykonywaniu i prezentowaniu zadań oraz pomysłów projektowych.

Inf. Beata Orczyk

Data dodania: 2023-05-29 10:32:33