SPOTKANIA Z HISTORIĄ POWSTAŃCZĄ W BIBLIOTECE

W ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się w bibliotece przy ul. Bielskiej spotkania z historią. Przebiegały one dwuetapowo: w jednym dniu dla klasy 7 i wszystkich klas 8, w drugim dniu dla wszystkich
klas 4, 5 i 6.

24 stycznia zaprosiliśmy do nas pana Dariusza Gołębiewskiego – pasjonata historii, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział uczniom klas ósmych i siódmej o Powstaniu Styczniowym. Przy pomocy prezentacji przedstawił istotne i mniej znane fakty dotyczące tego jakże ważnego wydarzenia w naszej historii. Wyjaśnił ikonografikę herbu powstańców styczniowych.

W drugiej części spotkania młodzież obejrzała dzień wcześniej nagrany przez szkolną telewizję TVSP4 wywiad z panem Zdzisławem Abramowiczem – prawnukiem powstańca styczniowego – Ignacego Abramowicza.

Pan Zdzisław opowiedział o losach swojego pradziadka oraz pokazał niektóre pamiątki, które po nim pozostały. Podczas rozmowy nie krył wzruszenia, wspominając nie tylko pradziadka, ale również całą rodzinę. Na koniec zwrócił się ze specjalnym przesłaniem do uczniów, ale też i do nauczycieli.

25 stycznia wszyscy uczniowie klas 4, 5 i 6 obejrzeli wywiad z panem Zdzisławem Abramowiczem.

Wszystkie pamiątki rodzinne, o których pan Zdzisław Abramowicz opowiedział podczas wywiadu zostały wyeksponowane w bibliotece i uczniowie mogli je obejrzeć z bliska.

Relację z rozmowy z panem Zdzisławem Abramowiczem można obejrzeć tutaj i na naszym szkolnym kanale YouTube.

Bardzo dziękujemy panu Zdzisławowi Abramowiczowi i panu Dariuszowi Gołębiewskiemu, że przyjęli nasze zaproszenie i zechcieli opowiedzieć tak ważne i czasem bardzo bliskie sercu historie powstańcze.

Inf. Dorota Kasprzyk

Data dodania: 2023-01-26 23:54:52