Stypendium szkolne, zasiłek szkolny

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Wnioski o stypendia szkolne należy składać w Urzędzie Miasta Bolesławiec
w Biurze Obsługi Interesanta (BOI) Rynek 41, Ratusz,
w terminie od 1 września do 15 września 2022 r.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być wyższy niż 600 zł na osobę w rodzinie.

Jednym z warunków przyznania stypendium jest zamieszkiwanie na terenie miasta Bolesławiec.

Do wniosku o przyznanie stypendium szkolnego należy dołączyć zaświadczenia lub oświadczenie o wysokości dochodów netto członków rodziny zamieszkujących wspólnie z uczniem, z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, a w szczególności:

1. zaświadczenia o zarobkach z uwzględnieniem dochodów z tytułu zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych,
  2. zaświadczenie z gminy o wielkości posiadanych hektarów przeliczeniowych,
  3. zaświadczenia o wysokości otrzymywanych rent, emerytur lub alimentów,
  4. zaświadczenia o przyznanych dodatkach mieszkaniowych świadczeniach rodzinnych, pielęgnacyjnych lub innych,
  5. zaświadczenia o wysokości dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej,
  6. zaświadczenia o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, z wyszczególnieniem rodzaju i wysokości świadczenia,
  7. zaświadczenia lub oświadczenia o dochodach z pracy dorywczej,
  8. zaświadczenia lub decyzje z Powiatowego Urzędu Pracy o prawie i wysokości zasiłku dla bezrobotnych lub innych świadczeń z funduszu pracy.

Stypendium szkolne może być udzielane w formie:

1. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych prowadzonych w ramach planu nauczania, jak również wykraczających poza ten plan i wyrównawczych, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, dotyczących w szczególności:
  2. zakupu podręczników, lektur szkolnych, encyklopedii, słowników, programów komputerowych i innych pomocy edukacyjnych,
  3. zakupu przyborów i pomocy szkolnych, tornistrów, stroju na zajęcia wychowania fizycznego oraz innego wyposażenia uczniów wymaganego przez szkołę,
  4. opłat za udział w zajęciach nauki języków obcych lub w innych zajęciach edukacyjnych,
  5. opłat za udział w wycieczkach szkolnych, wyjazd do „zielonej szkoły”, wyjściach (wyjazdach) do kin, teatrów lub innych imprezach organizowanych przez szkołę,
  6. całkowitego lub częściowego pokrycia opłat wymaganych przez szkołę, w tym opłat czesnego w szkołach niepublicznych.
  7. Stypendium szkolne może być także udzielane w formie świadczenia pieniężnego, na warunkach określonych w ustawie o systemie oświaty.

Zasiłek szkolny - może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Zasiłek szkolny może być przyznany raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

Wnioski o przyznanie zasiłku szkolnego składa się w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

Szczegółowe informacje na stronie: https://xn--bolesawiec-e0b.pl/miasto/index.php/aktualnosci/4325-informacja-dla-rodzic%C3%B3w-rok-szkolny-2022-2023

W przypadku trudności w wypełnieniu wniosku można zwrócić się do:

• pedagoga szkolnego – sala nr 15 w budynku przy ul. Mikołaja Brody12
  • bezpośrednio w Urzędzie Miasta, III piętro, pokój 309.

Inf. Lucyna Cichewicz

Data dodania: 2022-09-03 21:06:37