SZKOŁA ZAANGAŻOWANA W PROMOCJĘ HISTORII

BohaterON w Twojej Szkole”, to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej -BohaterON – włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W ramach pięciu edycji kampanii Polacy z kraju i zagranicy wysłali do Powstańców Warszawskich ponad milion kartek i listów z życzeniami. Statuetki Brązowego, Srebrnego i Złotego BohaterONa im. Powstańców Warszawskich, a także Złotego BohaterONa Publiczności przyznawane corocznie od 2019 roku otrzymało ponad 40 osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski (lata 1918 - 1989).

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2021/2022 organizatorzy projektu wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, dzięki dofinansowaniu działania przez Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizowali 4-dniowe weekendowe seminarium dla nauczycieli i edukatorów pracujących z dziećmi i młodzieżą na różnych poziomach kształcenia. Na podstawie przesłanych informacji przez nauczycieli, m.in. na temat wcześniejszego zaangażowania w promocję historii Polski XX wieku, organizatorzy wybrali 40 osób, które zostały zaproszone do wzięcia udziału w szkoleniu (w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie). Szkoła Podstawowa nr 4 była reprezentowana przez Beatę Orczyk, nauczycielkę historii i wos.

Spotkanie zostało podzielone na część stacjonarną dotyczącą metod nowoczesnego i aktywnego nauczania o historii Powstania Warszawskiego, historii mówionej i pracy z wykorzystaniem źródeł historycznych oraz część terenową, w ramach której nauczyciele wraz z ekspertami odwiedzili miejsca pamięci związane z tematem - Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Cmentarz Powązkowski ,,szlakiem Powstania Warszawskiego". W ostatnim dniu - SEMINARIUM BOHATERON 2021- miało miejsce spotkanie ze świadkiem historii - Panią Janiną Jankowską z d. Kowalczyk, ps. Jasia, uczestniczką Powstania Warszawskiego.
Wiedzę z przyjemnością przekażę moim uczniom.

Inf. Beata Orczyk

Data dodania: 2021-11-08 10:32:43