TAJEMNE MIEJSCE

Z dumą informujemy, że w budynku przy ulicy Mikołaja Brody otworzyliśmy kolejną „Salę Doświadczania Świata”, czyli salę Snoezelen. Ta obco nam brzmiąca nazwa pochodzi z Holandii, państwa, w którym opracowano metodę terapii światłem. Snoezelen to bardzo szerokie pojęcie, które odnosi się zarówno do leczenia światłem o różnym natężeniu i barwie, jak i praktyk terapeutycznych mających na celu pobudzanie zmysłowe i stymulowanie prawidłowego rozwoju.

„Sala Doświadczania Świata” przeznaczona jest do pracy z dziećmi oraz osobami dorosłymi. Istotą takiej sali jest umożliwienie dziecku kontaktu z różnymi zjawiskami i doznaniami za pomocą wszystkich zmysłów. Jest to forma poznawania otaczającej rzeczywistości, która składa się dzięki odpowiedniemu wyposażeniu z dźwięków, zapachów, faktur i kolorów. Wyposażenie sali to:

• lampy o różnych kształtach i kolorach,
  • lustra tradycyjne i zniekształcające obraz,
  • gry muzyczno-świetlne,
  • panele interaktywne, emitujące dźwięki i światło,
  • klocki i zabawki z ruchomym wypełnieniem,
  • pryzmaty,
  • klepsydry i pojemniki z kolorowym żelem,
  • świecące zabawki,
  • i wiele innych produktów.

W naszej sali prowadzimy zajęcia przeznaczone dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych: rewalidacyjne, zajęcia integracji sensorycznej, zajęcia podnoszące kompetencje emocjonalno-społeczne, korekcyjno-kompensacyjne. Ta strefa, sprzyja pobudzeniu zmysłów jak i wyciszeniu, relaksacji. Jest także doskonałym miejscem do realizowania elementów treningu uważności dla dzieci z problemami koncentracji uwagi i dużym napięciem emocjonalnym. Stwarza ona możliwości odprężenia, relaksu w przypadku dzieci nadpobudliwych, ale również zmniejsza napięcie i stany lękowe w przypadku dzieci wycofanych. Zajęcia dobierane są do indywidualnych potrzeb dziecka, w taki sposób, aby mogło ono w bezpiecznej przestrzeni budować umiejętności komunikacyjne i poczucie własnej wartości. Nasza kolejna „Sala Doświadczania Świata” poprzez dostarczanie zróżnicowanych bodźców sensorycznych: muzyki, efektów świetlnych, obrazów – pobudza zmysły do działania, co stanowi ważny element w procesie rozwoju każdego dziecka.

Cieszymy się, że również uczniowie klas I-III mają możliwość korzystania z „białej sali”.

Inf. Lucyna Cichewicz - pedagog

Data dodania: 2023-04-21 08:48:59