UKRAINA MA TWARZ LUDZI, KTÓRYCH ZNAMY

„Tydzień temu byłam w domu w Ukrainie. Pożegnałam się z siostrą, przytuliłam siostrzenicę. Kiedy wracałam do domu w Polsce, na ulicach ukraińskich miast rodzice odprowadzali swoje dzieci do szkół i przedszkoli. Dzisiaj, jadąc do pracy, widziałam dzieci, które biegły do swoich kolegów, wysiadały z samochodów rodziców, radośnie wołały: „Pa, przyjedź po mnie o 14.00. Pamiętaj, mamuś!” I cały czas myślę – a co z moimi, z tymi, których kocham…”

Ukraina to kraj, który i ja, i Ty bez problemu wskażemy na mapie Europy. To nasz sąsiad, z którym graniczymy od wschodu. Jednak dziś Ukraina ma twarz tych wszystkich ludzi, których znamy – mojej koleżanki, Twojego kolegi, którzy siedzą w ławce obok, przy oknie, za Tobą. Wsłuchują się uważnie w każde słowo nauczyciela, bo choć nasze języki są podobne, to bywają słowa trudne, które stanowią barierę. Tych barier nie ma w naszych sercach.

Ukraina ma uśmiech tego młodego chłopaka, który w Twoim domu montował światłowód. Mówił: „Jaki piękny macie ogród. U mnie, na Ukrainie, też jest taki ogród i pewnie teraz kwitną tulipany. Czerwone. Moja mama kocha czerwone tulipany…” Ukraina ma ciepły, serdeczny głos mojej pani stomatolog, która podczas każdego zabiegu powtarza ze spokojem: „Jeszcze chwilka, chwilka i już po bólu.” Ukraina to ta słodka, mądra dziewczynka, która cicho szepcze: „Mój brat dwa dni temu wrócił na Ukrainę.” Ukraina ma twarz starszego pana, który remontował mój dom i z dumą podkreślał: „Wiecie, ja ze Lwowa”; tej wesołej pani, u której codziennie kupujesz pieczywo, mojej koleżanki, która pod burzą ogniście rudych włosów ma jedno z najpiękniejszych, najbardziej energetycznych spojrzeń.

To ten ważny czas, kiedy słowa: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” mają nowy wymiar i sens. Każdy ma prawo do wolności i poczucia bezpieczeństwa. Zapewnia nam to Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Artykuł 3: Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby.

Bądźmy razem, wspierajmy się, bo jedność daje siłę, motywację i poczucie bezpieczeństwa.

Małgorzata Janowska – nauczycielka języka polskiego

Data dodania: 2022-02-28 08:24:34