WALENTYNKI

Jak co roku 14 lutego obchodzimy Walentynki, czyli święto świętego Walentego. Walenty jest uznawany za patrona zakochanych. Spytacie, dlaczego akurat on? Historii jest kilka. Jedna z nich mówi o Walentym, który pomagał biednym i prześladowanym, przez co został uwięziony. Przed swoją śmiercią zdążył wysłać swojej ukochanej kartkę z podpisem „From Your Valentine”. Druga historia jest równie ciekawa. Dawno, dawno temu w III wieku, w Cesarstwie Rzymskim rządził pewien Cesarz - Klaudiusz ll Gocki, który był przekonany, że młodzi mężczyźni będą chętniej walczyć na wojnach, kiedy nie będą w związku małżeńskim i zabronił zaślubin. Oczywiście śluby i tak się odbywały. Udzielał ich lekarz i biskup Walenty. Niestety został on schwytany i stracony właśnie 14 lutego. Zaś symbolem walentynek została czerwona róża. Ulubiony kwiat bogini Wenus.
Chociaż Walentynki kojarzą się nam z miłością i wyrażaniem uczuć, u naszych bliższych i dalszych sąsiadów to święto ma całkowicie inne znaczenie. W Słowenii Walentynki są dniem wiosny, dobrego zdrowia, patrona pszczelarzy i pielgrzymów. W Finlandii i Estonii dzień ten oznacza dzień przyjaźni. W Hiszpanii to uroczysty dzień róży.
W tak wyjątkowym dniu nie możemy się spotkać w szkole, ale już niebawem zaprosimy Was do wspólnej zabawy. Pomysłów i chęci mamy co niemiara!
Odwiedzajcie stronę internetową szkoły.

Dziękujemy Asi Udzielak za kartkę walentynkową - zobacz >>>.

Data dodania: 2022-02-15 07:54:33
Data edycji: 2022-02-15 07:55:53