Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

WALENTYNKI

WALENTYNKI

Jak co roku 14 lutego obchodzimy Walentynki, czyli święto świętego Walentego. Walenty jest uznawany za patrona zakochanych. Spytacie, dlaczego akurat on? Historii jest kilka. Jedna z nich mówi o Walentym, który pomagał biednym i prześladowanym, przez co został uwięziony. Przed swoją śmiercią zdążył wysłać swojej ukochanej kartkę z podpisem „From Your Valentine”. Druga historia jest równie ciekawa. Dawno, dawno temu w III wieku, w Cesarstwie Rzymskim rządził pewien Cesarz - Klaudiusz ll Gocki, który był przekonany, że młodzi mężczyźni będą chętniej walczyć na wojnach, kiedy nie będą w związku małżeńskim i zabronił zaślubin. Oczywiście śluby i tak się odbywały. Udzielał ich lekarz i biskup Walenty. Niestety został on schwytany i stracony właśnie 14 lutego. Zaś symbolem walentynek została czerwona róża. Ulubiony kwiat bogini Wenus.
Chociaż Walentynki kojarzą się nam z miłością i wyrażaniem uczuć, u naszych bliższych i dalszych sąsiadów to święto ma całkowicie inne znaczenie. W Słowenii Walentynki są dniem wiosny, dobrego zdrowia, patrona pszczelarzy i pielgrzymów. W Finlandii i Estonii dzień ten oznacza dzień przyjaźni. W Hiszpanii to uroczysty dzień róży.
W tak wyjątkowym dniu nie możemy się spotkać w szkole, ale już niebawem zaprosimy Was do wspólnej zabawy. Pomysłów i chęci mamy co niemiara!
Odwiedzajcie stronę internetową szkoły.

 

Dziękujemy Asi Udzielak za kartkę walentynkową - zobacz >>>.

Samorząd Uczniowski

Data dodania: 2022-02-15 07:54:33
Data edycji: 2022-02-15 07:55:53
Ilość wyświetleń: 853

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej