XI PRZYKAZANIE – NIE BĄDŹ OBOJĘTNY

7 marca 2023 roku klasa 8c gościła Pana Mariana Turskiego na lekcji historii online w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Pierwsze kontakty z Panem Marianem Turskim - historykiem, dziennikarzemi działaczem społecznym,  członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Stowarzyszenia prowadzącego Dom Konferencji Wannsee, a także przewodniczącym Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, ale przede wszystkim więźniem obozu Auschwitz-Birkenau, obozu KL Buchenwald i obozu koncentracyjnego w Terezinie, gdzie 8 maja 1945 r. w stanie agonalnym doczekał się wyzwolenia, nawiązaliśmy już w 2021 r. Napisałyśmy, wraz z byłą uczennicą Natalią Fryc listy do Pana Turskiego z prośbą o możliwość spotkania z ŻYWYM ŚWIADKIEM HISTORII w ramach lekcji historii w klasach ósmych i zaproszenie zostało przyjęte.

Na tej niezwykłej lekcji, na której omawialiśmy tematykę II wojny światowej, w tym
kwestię Zagłady wykorzystując materiały i dokumenty z Muzeum Polin, z Muzeum Getta Warszawskiego i Muzeum Galicja, wspólnie zastanawialiśmy się, co dziś znaczy słynne ,,XI PRZYKAZANIE: NIE BĄDŹ OBOJĘTNY" wypowiedziane przez Pana Mariana Turskiego 27.01.2020 roku podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, co chcielibyśmy zapamiętać z wirtualnego spotkania z byłym więźniem największego obozu koncentracyjnego i ośrodka Zagłady https://www.youtube.com/watch?v=W0j82ahgpro

Jeszcze przed lekcją wspólnie zastanawialiśmy się o co zapytać autorytet naszych czasów?
O co zapytać Pana Mariana Turskiego?

Uczniowie kl.8c rozmawiali z Panem Turskim o nadziei, o tożsamości, o dialogu, o honorze, o solidarności, o patriotyzmie, o przyzwoitości. Nasz Gość odpowiadał na poszczególne pytania zadawane przez uczniów, a że za rozmówcę mieli ,,najmłodszego 97-latka świata" efekt był niezwykły i niezapomniany. Wszyscy żałowali, iż ta lekcja tak szybko się skończyła. Może uda nam się jeszcze kiedyś powtórnie zaprosić na spotkanie Pana Turskiego...

Są w naszej historii wydarzenia, o których musimy pamiętać. Holokaust, którego ogromna część wydarzyła się na naszych ziemiach jest bezwzględnie jednym z nich.

Wszyscy wspólnie stwierdziliśmy, że chcemy kontynuować realizację
tematyki dotyczącej tolerancji, wzajemnego zrozumienia i poszanowania drugiego człowieka,
bo przecież „TOLERANCJA I SZACUNEK WOBEC INNYCH LUDZI JEST NAJWYŻSZYM DAREM UMYSŁU KAŻDEGO CZŁOWIEKA", a ,,NIENAWIŚĆ JEST ŁATWA, TO MIŁOŚC, TOLERANCJA I SZACUNEK DO DRUGIEGO CZŁOWIEKA WYMAGA WYSIŁKU I POŚWIĘCENIA". To słowa moich Wspaniałych Uczniów. Wszyscy wiemy, iż tylko dzięki edukacji, rozmowie, stałej współpracy i chęci poznania innych możemy łamać stereotypy i patrzeć z optymizmem oraz z nadzieją w przyszłość. AUSCHWITZ NIE SPADŁO Z NIEBA, jak ponownie przypomniał nam Pan Marian Turski. Musimy o tym zawsze pamiętać i zrobić wszystko, aby to już nigdy się nie powtórzyło. Mimo wszystko i wbrew wszystkiemu. Nasza szkoła otrzymała także certyfikat uczestnictwa w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Inf. Beata Orczyk

Data dodania: 2023-03-13 10:20:22