ZAPRASZAMY NA FESTYN 25 MAJA 2024 r. BOISKO SZKOLNE PRZY UL. M. BRODY

ZROBIĆ DOBRZE I ZGARNĄĆ NAGRODĘ!

24 października 2023 r. zostały ogłoszone wyniki VI edycji ogólnopolskiego konkursu Drzewo Franciszka. Hasłem tegorocznej edycji brzmiało: „Cokolwiek robić warto, warto robić dobrze… w ekologii” i jest parafrazą cytatu Jadwigi Zamoyskiej, patronki roku 2023 r. Jej zaangażowanie w kształcenie młodych Polaków niech będzie inspiracją dla młodzieży zaangażowanej w ekologię.

GRATULACJE DLA ZESPOŁU UCZNIÓW Z KLASY 6A:

KORNELII COŁOKIDZI, MARKA HOSZOWSKIEGO, AGATY BIELECKIEJ, KAROLA BISA, WERONIKI GADZIŃSKIEJ, MATEUSZA RAZIKA, LENY MAKOŚ, KAMILA PAPROTA,

AURELII SŁUŻYŃSKIEJ, NIKI HOLOVCHENKO

I PANI MONIKI GRYGORCEWICZ

ZA ZAJĘCIE  III MIEJSCE W POLSCE!!!

Fani

Kilka słów Szefa

Hasło tegorocznej edycji konkursu brzmiało: „Cokolwiek robić warto, warto robić dobrze… w ekologii”. My tak właśnie zrobiliśmy. I wygraliśmy! :)

Oto nasze rozliczne działania przedstawione w raporcie zgłoszonym do konkursu:

Jak widać, nie było to jednorazowe działanie, lecz cykl wielkich akcji, często przygotowywanych miesiącami i tak samo długo realizowanych. Najważniejsze jednak, że choć wymagały one ogromnych nakładów pracy oraz środków finansowych, które sami pozyskaliśmy, to płynęły z głębi serca i przynosiły nie tylko pożytek zwierzętom oraz środowisku, ale też dawały nam prawdziwą satysfakcję. Ich wielkim plusem było również to, że utrwalały w dzieciach pożyteczne nawyki oraz rozbudzały ich wrażliwość na otaczającą przyrodę. Jest to niewątpliwie największa wartość dodana w naszym sukcesie.

O konkursie

Konkurs organizowany jest corocznie przez Fundację Zakłady Kurnickie koło Poznania i, zgodnie z ideą św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem tego wydarzenia, wiąże się nierozerwalnie z troską o ochronę przyrody. Nie jest to działanie jednorazowe, gdyż wymaga wielomiesięcznej pracy ukierunkowanej na wybrany temat w zakresie ochrony przyrody:

1. a) ochrona i kształtowanie zasobów wodnych,
  2. b) ochrona ekosystemów i krajobrazów,
  3. c) przeciwdziałanie szkodliwym emisjom do atmosferze,
  4. d) ochrona różnorodności biologicznej,
  5. e) problemy terenów zurbanizowanych.

My wybraliśmy ochronę różnorodności biologicznej i realizowaliśmy zadanie głównie poprzez działania terenowe oraz akcje ekologiczne. Zgodnie z terminarzem, nasze działania trwały od listopada 2022r. do 31 sierpnia 2023r. i polegały na cyklu akcji charytatywnych, wydarzeń zapewniających środki na ich realizację oraz na projekcie zamykającym całe przedsięwzięcie, czyli stworzeniu Szkolnego Rezerwatu Przyrody, zwanego „Dzikim ogrodem”. Wszyscy w szkole żyliśmy tym pięknym przedsięwzięciem, szczególnie od wiosny 2023r., gdy ruszyły prace ogrodowe za budynkiem szkoły i zaczęło się tam robić gwarno, pracowicie, a z każdym dniem coraz piękniej. Ostatecznie, w czerwcu, dziki ogród wyglądał już wspaniale i był chętnie odwiedzany nie tylko przez wolontariuszy i ciekawskich gości popołudniowych, ale przede wszystkim przez roje owadów, którym był dedykowany ten dziewiczy zakątek. Kluczową rolę odegrała w nim kwietna łąka- nasza perełka projektu- gdzie bezpiecznie, z dala od kosiarek, żyły (i nadal żyją) rozliczne gatunki pożytecznych (miododajnych) owadów. Niektóre znalazły już kryjówki na zimową hibernację, inne złożyły młode w kokonach, aby wyczekiwać kolejnego sezonu pod opiekuńczym okiem naszych proekologicznych uczniów. Nie możemy się doczekać kolejnej wiosny oraz widoku budzącej się na nowo dożycia przyrody.

Przed nami uroczyste podsumowanie konkursu oraz nagrodzenie zwycięskiego zespołu.

Bądźcie z nami na bieżąco. Niespodzianek będzie jeszcze wiele…

A oto link do wyników konkursu "Drzewo Franciszka". Można tam również znaleźć  informacje o fundacji oraz zobaczyć zwycięskie prace z lat ubiegłych.

Monika Grygorcewicz

Data dodania: 2023-11-02 13:26:46