ŻYWA LEKCJA HISTORII

16 września ponad 150 uczniów naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięło udział w Bolesławieckim Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Marsz wyruszył z bolesławieckiego rynku, gdzie spotkali się uczniowie, nieliczni Sybiracy członkowie Bolesławieckiego Koła Związku Sybiraków, władze miasta i powiatu oraz poczty sztandarowe szkół i stowarzyszeń. Na cmentarzu komunalnym pod pomnikiem „W hołdzie polskim męczennikom Syberii oraz pomordowanym w Katyniu i łagrach”, w obecności żołnierzy 23. Śląskiego Pułku Artylerii, wysłuchaliśmy apelu poległych i przejmującego wystąpienia Pani Marii Niemczuk Prezesa Bolesławieckiego Koła Związku Sybiraków, która podziękowała uczniom za obecność i postawę oraz zaapelowała o pamięć historyczną, która kształtuje naród, jego tożsamość i jest ważnym elementem więzi narodowej.

Prezydent Miasta mówił również o obowiązku pamiętania o przybyszach z „nieludzkiej ziemi” – Sybirakach, nie tylko dlatego, że są częścią historii i tradycji naszego miasta, ale głównie dlatego, że uczestniczą w procesie wychowania i uczą patriotyzmu.

Szanowni Uczniowie!

Uczycie się w budynku szkoły, która nosiła imię Polaków Zesłanych Sybir. Na placu przed szkołą mijacie dwie małe tabliczki – jedna z nich upamiętnia starszego posterunkowego Policji Polskiej, który zginął w Miednoje i jego nazwisko jest na liście katyńskiej, a druga – 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

Jak taka mała, niema tabliczka może kryć w sobie tyle historii?

Dziejów narodu, losów jednostek, państwa upadków i glorii?

Mała tabliczka, a tyle prawdy każda litera ukrywa,

O tych, co byli, są i nie będą. W niej mieszka prawda prawdziwa.

Ta mała, niema tabliczka ważnym przesłaniem się chlubi.
Chce bowiem przenieść przez pokolenia to, co w historii się gubi”.

Bardzo dziękuję za waszą postawę i zachowanie adekwatne do miejsca i powagi uroczystości.
Jestem przekonana, że mogę na Was liczyć w przyszłości.

Maria Subik

Wiersz R. Peszek

Zdjęcia https://istotne.pl/boleslawiec/wiadomosc/feO/boleslawiec-marszem-uczcil-pamiec-ofiar-golgoty-wschodu-zdjecia

Data dodania: 2022-09-20 23:47:40