MARIA KONOPNICKA – PATRONKA ROKU 2022

W związku z tym, że rokowi 2022 patronuje wybitna polska pisarka, Maria Konopnicka, w naszej szkole zostały podjęte działania upamiętniające jej życie oraz twórczość. Do najhuczniejszych obchodów doszło podczas powitania wiosny, czyli 21 marca, gdy wszystkie klasy czwarte, śladem Koszałka Opałka, szukały oznak wiosny i wykonywały ilustracje do usłyszanego tekstu Marii Konopnickiej. Tak powstała plastyczna opowieść, którą można obecnie podziwiać na szkolnym korytarzu. Z pewnością do najbardziej znanych utworów tej pisarki należy właśnie baśń „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Wraz z nastaniem wiosny, która stanowi ważny wątek tej dziecięcej powieści, klasy czwarte zapoznały się z przygodami wspomnianego krasnoludka, z losami chłopa Skarbka, jak również tytułowej sierotki Marysi. Czytając o przygodach skrzatów, uczniowie poznali wartość pracy, piękno polskiej przyrody, ale także czerpali z bogactwa dawnej mowy polskiej. Mnogość archaizmów i kunsztownie zbudowane zdania ukazały niepowtarzalność i wyjątkowość polskiego języka, który warto zgłębiać, a na pewno pielęgnować i stać na straży jego czystości.

Uczniowie wzięli nawet udział w Szkolnym Konkursie Literackim „O krasnoludkach i o dyrektorce Marysi”, by, wzorując się na Patronce Roku, stworzyć własną baśń, co wyszło im świetnie. Prace uczniów zadedykowane naszej Pani Dyrektor (Marysi) można przeczytać na stronie szkoły:

Z kolei na kolejnych lekcjach języka polskiego nauczycielki czytały dzieciom fragmenty poetyckiej opowieści „Na jagody”. Przeniosła ona małych słuchaczy do tajemniczego boru pełnego zwiewnych panien Borówczanek, gdzie jagodowy król oprowadza po swym baśniowym królestwie dzielnego Janka zbierającego dla swej mamy kwiaty i jagody.

CZYTAJ WIĘCEJ W ZAŁĄCZNIKU

Opracowała Monika Grygorcewicz