BIBLIOTEKA JĘZYKOWA

LANGUAGE LIBRARY - МОВНА БІБЛІОТЕКА - SPRACHBIBLIOTHEK

Rozpoczynamy akcję zbierania książek dla dzieci i młodzieży napisanych w oryginalnym języku angielskim, niemieckim i ukraińskim.

Ми розпочинаємо акцію зі збору книжок для дітей та підлітків, написаних англійською, німецькою та українською мовами.

We are starting the campaign of collecting books for children and teenagers written in original English, German and Ukrainian.

Książki tłumaczone są na różne języki. Na przykład seria o Harrym Potterze napisana została przez angielską pisarkę J. K. Rowling, a w Polsce ukazało się tłumaczenie tych książek. My zbieramy do naszej biblioteki właśnie oryginały w językach obcych, które nie są tłumaczeniami.

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku obchodzimy pod hasłem „Czytamy dla pokoju” chcielibyśmy stworzyć kącik literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, napisanej w języku angielskim, niemieckim i ukraińskim.

Dlaczego akurat w tych trzech językach obcych. W naszej szkole uczniowie uczą się oprócz języka polskiego dodatkowo języka angielskiego i niemieckiego. Poza tym dużo dzieci i młodzieży przyjechało do nas z Ukrainy, gdzie od dłuższego czasu toczą się działania wojenne.

Oprócz doskonalenia ojczystego języka uczmy się języków obcych, które pozwalają bliżej poznać ludzi z innych krajów, a tym samym przełamują bariery nie tylko słowne ale i mentalne.

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” - Umberto Eco

У того, хто читає книги, життя подвійне

Whoever reads books has a double life

Wer Bücher liest, lebt zweimal