GOŚCIE W SZKOLNYM MUZEUM

Boleslawiec Primary School Number 4 welcomed guests of honor soldiers from US Army at annual school festival in May 25, 2024. Students Maja Induła and Karol Witczak (7th grade) interviewed soldiers asking what they like about Poland and which part of Bolesławiec is the best. Both our guests are permanently assigned soldiers in Poland. Their job is to take care of the soldiers and maintain a good relationship between Poland and the United States Army.
Our guests were impressed by School Maritime Museum. Mrs Teresa Pawlik (a school teacher) was a guide and she was talking about the history of the museum. The museum was established in 1965 and it's open on certain occasions. There are artifacts from all over the world like: a radio station navigation machine, different types of knots, flags, coral, whale bones or equipment used for skull surgery.
We are extremely happy that we welcomed US Army soldiers and we hope for further cooperation.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Bolesławcu gościła honorowych żołnierzy US Army na corocznym festynie szkolnym 25 maja 2024 roku. Uczniowie Maja Induła i Karol Witczak (7 klasa) przeprowadzili wywiady z żołnierzami, pytając co im się podoba w Polsce i która część Bolesławca jest najlepsza. Nasi goście są żołnierzami na stałe przydzielonymi do Polski. Ich zadaniem jest opieka nad żołnierzami i utrzymywanie dobrych relacji między Polską a Armią Stanów Zjednoczonych.
Nasi goście byli pod wrażeniem Szkolnego Muzeum Morskiego. Pani Teresa Pawlik (nauczycielka) była przewodnikiem i opowiadała o historii muzeum. Muzeum zostało założone w 1965 roku i jest otwarte przy określonych okazjach. Znajdują się tam artefakty z całego świata, takie jak: radiostacja nawigacyjna, różne rodzaje węzłów, flagi, koralowce, kości wielorybów czy sprzęt używany do operacji czaszki.
Cieszymy się, że mogliśmy gościć żołnierzy US Army i mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Film można obejrzeć tutaj >>>

Martyna Daczkowska