Dokładnie 1 maja 2004 roku Polska dołączyła do grona państw Unii Europejskiej. Dziś obchodzimy już 21. rocznicę tego ważnego dla nas wydarzenia!
Bilans 21 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest bardzo pozytywny dla naszego kraju pod kątem gospodarczym, politycznym i społecznym. Polki i Polacy mają skuteczniej zagwarantowaną ochronę podstawowych, naturalnych praw i wolności, takich jak swobody obywatelskie i polityczne, prawo do zrzeszania się i manifestowania swoich poglądów, swobodę działalności gospodarczej, wolność słowa, poszanowanie naszej godności, równość czy działanie w granicach prawa przez organy władzy państwowej. Wpływ Polski na losy całej Europy jest obecnie jednym z największych w całej naszej ponadtysiącletniej historii. Polscy książęta, królowie czy politycy nigdy nie decydowali w takim stopniu o tym, co się dzieje na naszym wspólnym kontynencie.
21 lat temu zdecydowaliśmy, że chcemy być częścią wyjątkowej wspólnoty. Dołączyliśmy do Unii Europejskiej, bo wiedzieliśmy, że razem osiągniemy więcej.
Wolność i komfort podróżowania bez paszportu, wyboru miejsca zamieszkania, dostępu do edukacji i pracy za granicą są dla nas oczywiste i trudno dostrzegalne, tak bardzo się do nich przyzwyczailiśmy. Nie potrafimy sobie już wyobrazić, że może być inaczej. W ciągu 21 lat osiągnęliśmy podobny poziom życia, jak niektóre państwa Europy Zachodniej: Portugalia, Hiszpania, Grecja, południowe Włochy. UE to godne życie, mobilność, dostępność, administracja wolna od korupcji i przyjazna ludziom. Korzystamy z postępu technologicznego, rewolucji w IT i medycynie czy budowie autostrad. Z obecności w Unii czerpiemy korzyści i jednocześnie dużo wnosimy: wartości — wolność i kreatywność w walce o nią, która razem z solidarnością zmieniła Europę i jest dzisiaj szczególnie aktualna. To ponad dwie dekady wspólnych inicjatyw, współpracy międzynarodowej i rozwoju naszego regionu.
Dzięki członkostwu w UE województwo dolnośląskie zyskało środki na rozwój infrastruktury, zdrowia, ochrony środowiska, edukacji. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczkach do instytucji europejskich – Rady Europy i Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie, m.in. wzięli udział w obradach Młodzieżowego Europarlamentu. Nasza grupa mogła doświadczyć, jak wygląda praca eurodeputowanych i na chwilę poczuć się częścią tej wielkiej europejskiej wspólnoty. Podczas obrad, jedna z naszych uczennic, Maja, miała okazję przemawiać na temat praw kobiet. Jej wystąpienie spotkało się z dużym aplauzem, co było dla nas wszystkich powodem do dumy.
Przez te 21 lat, jako region i kraj, udowodniliśmy, że potrafimy korzystać z możliwości, jakie daje nam wspólnota. Przed nami kolejne lata pełne wyzwań, ale i szans na dalszy rozwój.
Polska 1 stycznia 2025 objęła po raz drugi prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Beata Orczyk
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12