UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - ul. M. BRODY 75 612 13 20, ul. BIELSKA 75 612 13 10
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej

20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej

Bilans 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest bardzo pozytywny dla naszego kraju pod kątem gospodarczym, politycznym i społecznym. Polki i Polacy mają skuteczniej zagwarantowaną ochronę podstawowych, naturalnych praw i wolności, takich jak swobody obywatelskie i polityczne, prawo do zrzeszania się i manifestowania swoich poglądów, swobodę działalności gospodarczej, wolność słowa, poszanowanie naszej godności, równość czy działanie w granicach prawa przez organy władzy państwowej. Wpływ Polski na losy całej Europy jest obecnie jednym z największych w całej naszej ponadtysiącletniej historii. Polscy książęta, królowie czy politycy nigdy nie decydowali w takim stopniu o tym, co się dzieje na naszym wspólnym kontynencie.

20 lat temu zdecydowaliśmy, że chcemy być częścią wyjątkowej wspólnoty. Dołączyliśmy do Unii Europejskiej, bo wiedzieliśmy, że razem osiągniemy więcej.
https://20lat.eu/20-lat-w-ue

Wolność i komfort podróżowania bez paszportu, wyboru miejsca zamieszkania, dostępu do edukacji i pracy za granicą są dla nas oczywiste i trudno dostrzegalne, tak bardzo się do nich przyzwyczailiśmy. Nie potrafimy sobie już wyobrazić, że może być inaczej. W ciągu 20 lat osiągnęliśmy podobny poziom życia, jak niektóre państwa Europy Zachodniej: Portugalia, Hiszpania, Grecja, południowe Włochy. UE to godne życie, mobilność, dostępność, administracja wolna od korupcji i przyjazna ludziom. Korzystamy z postępu technologicznego, rewolucji w IT i medycynie czy budowie autostrad. Z obecności w Unii czerpiemy korzyści i jednocześnie dużo wnosimy: wartości — wolność i kreatywność w walce o nią, która razem z solidarnością zmieniła Europę i jest dzisiaj szczególnie  aktualna.


Polska 1 stycznia 2025 obejmuje po raz drugi prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.


Beata Orczyk

 

Data dodania: 2024-05-07 13:29:02
Data edycji: 2024-05-07 13:30:17
Ilość wyświetleń: 146

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej