Do 6 kwietnia 2024 r. prezentowana była w naszej szkole wystawa „Anne Frank. Historia na dzień dzisiejszy-Holokaust widziany oczami kilkunastoletniej mieszkanki Amsterdamu". O życiu rodziny wydanej hitlerowcom opowiadały uczennice klas 7 i 8 naszej szkoły, które wcześniej zdobyły wiedzę i kompetencje do oprowadzania po tej niezwykłej, wystawie podczas warsztatów tematycznych przygotowanych i przeprowadzonych przez Panią Martynę Stec - edukatorkę i trenerkę w obszarze doskonalenia kompetencji społeczno – emocjonalnych.
Była to rzadka okazja by zobaczyć zbiory muzeum w Amsterdamie. Wystawa na 34 planszach prezentowała historię wojny i postać Anny Frank, której pamiętnik wydano dzięki staraniom jej ojca w 1947 roku. Pamiętnik przetłumaczono na 30 języków.
Od 1997 roku wystawa „Anne Frank. Historia na dzień dzisiejszy'' podróżuje po Polsce. Została pokazana już w 80 miejscowościach. Tak jak i w innych krajach, przewodnikami po wystawie są młodzi ludzie. Uczniowie zaangażowani w projekt stają się przewodnikami po wystawie i to właśnie oni pracują z grupami swoich rówieśników oprowadzając ich i moderując dyskusje. Ponadto, w swoich szkołach młodzi ludzie organizują dodatkowe projekty, wystawy i działania, podejmując tematy, o których mowa na wystawie. Zaangażowanie młodzieży, podejmowanie przez nią podczas pracy z rówieśnikami tematyki Holokaustu oraz problemu tolerancji we współczesnym świecie, a także aktywny udział w organizacji projektu, są głównymi jego założeniami. Od lata 2017 r. Dom Anne Frank prowadzi działalność we współpracy z zespołem trenerów z Polski.
Wystawa podróżująca po świecie od 40 lat, przygotowana przez Muzeum Anny Frank w Amsterdamie i prezentowana w Polsce przez Fundację Dom Wolności we Wrocławiu, trafiła kolejny raz do bolesławieckiej szkoły na ulicy Bielskiej, obecnie do Szkoły Podstawowej nr 4 , a wcześniej do Gimnazjum Samorządowego nr 2. Żeby w Amsterdamie dostać się do Muzeum Anny Frank trzeba stać ponad dwie godziny w kolejce z ludźmi ze wszystkich stron świata, taka jest siła i uniwersalność tej historii.
Wystawa była adresowana była głównie do uczniów bolesławieckich szkół. Amsterdamska fundacja zaproponowała tu nowy model zwiedzania. Po wystawie oprowadzali rówieśników- młodzi ludzie - uczniowie naszej szkoły, przedstawiając młodzieży historię Anny i jej rodziny, oraz zachęcając do dyskusji i refleksji. Warsztaty prowadzone przez młodzież były okazją do zastanowienia się i rozważenia historii Anne Frank, Holocaustu oraz uniwersalności Praw Człowieka. Towarzyszyły jej bogato ilustrowany katalog oraz film dokumentalny, w polskiej wersji językowej zatytułowany „Krótkie życie Anne Frank”.
Głównym celem podróżującej wystawy jest zachęcenie do pochylenia się nad takimi wartościami jak: tolerancja, szacunek dla różnorodności kulturowej, prawa człowieka i demokracja w Polsce oraz w dzisiejszym świecie. Ten cel jest osiągany poprzez przybliżenie historii życia Anny Frank z perspektywy rodziny Frank oraz odniesienie jej do historii Holokaustu opowiedzianej przez ocalałych.
Wystawę obejrzeli uczniowie naszej szkoły z klas szóstych, siódmych i ósmej, a także zaproszeni przez uczniowie i nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Elektronicznego im. Ignacego Domeyki oraz Szkoły Podstawowej nr 5.
Dziękujemy pięknie wszystkim za obecność.
W szczególny sposób dziękuję JULII BURZAWIE, WIKTORII BURZAWIE, HANNIE WALĘDZE, ANNIE LASOCIE, LILIANIE KOZIOŁ, uczennicom kl. 8a oraz EWIE KŁĘBCZYK, LAURZE SKIBIE, PAULINIE SKROBOT oraz MARTYNIE RZEŹWICKIEJ, uczennicom kl. 7b za odwagę, pomysłowość, kreatywność i zaangażowanie w trakcie uczestnictwa w warsztatach tematycznych, a także perfekcyjne oprowadzanie koleżanek i kolegów po wystawie.
Brawo!
Beata Orczyk, szkolny koordynator projektu
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12