„BIORÓŻNORODNOŚĆ SZKOLNEGO OGRODU"
Grupa uczniów z klasy 6a pod opieką Pani Moniki Grygorcewicz przygotowała film pt. "Bioróżnorodność szkolnego ogrodu" na konkurs "FILMEKO".
W naszej szkole zawsze poświęcaliśmy wiele uwagi kwestiom ochrony przyrody. Różnorodność biologiczna, bioróżnorodność to zróżnicowanie życia na wszelkich poziomach jego organizacji. Obejmuje zróżnicowanie genów, gatunków oraz ekosystemów. Na temat pracy konkursowej wybraliśmy "Bioróżnorodność szkolnego ogrodu", w którym chcielibyśmy pokazać posadzone przez nas rośliny i zamieszkujących je "mieszkańców". Staraliśmy się sadzić wieloletnie rośliny, by dawały stałe schronienie lub pokarm dla zwierząt. Ponadto sadzimy też kwiaty jednoroczne. Ogród został stworzony przede wszystkim z myślą o owadach zapylających, jak pszczoły, trzmiele, mrówki, motyle, osy, chrząszcze, muchy.
To już drugi rok istnienia Szkolnego Rezerwatu Przyrody na terenie SP 4. Są w nim pięciogwiazdkowe hotele dla owadów (w liczbie kilku tysięcy pokoików do wynajęcia!), śliczny i wygodny ul dla pszczół murarek, domki lęgowe dla trzmieli i małych ptaków oraz wiele gatunków miododajnych roślin, które stanowią wyborne menu dla motyli, pszczół i innych owadów zapylających, czyli niezwykle przydatnych dla naszego ekosystemu.
Miododajne owady mają w czym wybierać!
Obecna klasa 6a, która wraz z wychowawczynią, Panią Moniką Grygorcewicz założyła w zeszłym roku Szkolny Rezerwat Przyrody, także i w tym roku zadbała o komfort jego mieszkańców. Już na początku kwietnia zostały odrestaurowane po zimie hotele dla owadów, oczyszczono ul dla nowego pokolenia dzikich pszczół oraz rozpoczęto przygotowania pod wysiew i sadzenie kwiatów miododajnych. W zeszłym roku zajęliśmy III miejsce w Polsce za stworzenie tego wyjątkowego miejsca. W tym roku ożywiamy go wyłącznie z potrzeby serca i dla dobra przyrody. Jesteśmy dumni z tego pięknego miejsca, którym jako jedyna szkoła w mieście możemy się cieszyć i czerpać wiedzę każdego dnia.
Poczuliśmy wielką radość i szczęście, że wielomiesięczna praca okazała się potrzebna i przyczyniła się do ochrony różnorodności biologicznej. W końcu piękno tej planety tkwi w jej bogactwie i różnorodności.
Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody do odwiedzania dzikiego ogrodu w celu obserwacji oraz edukacji ekologicznej. Prosimy też o wrażliwość i zachowanie czystości- w końcu to rezerwat, więc obowiązują w nim ścisłe zasady!
Jak zachować się w rezerwacie przyrody?
Konkursowy film można obejrzeć tutaj: KLIKNIJ TUTAJ
Praca na Konkurs "FILMEKO".
Realizacja filmu: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu
Aurelia Służyńska, Lena Makoś, Marek Hoszowski, Zofia Czerniawska, Alina Astashkina
Opiekun: Monika Grygorcewicz
Monika Grygorcewicz
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12