W dniach 18 - 22 marca 2024 r. świętowaliśmy Dni Patrona Szkoły. Jan Matejko był więc w tym czasie obecny nie tylko w wystroju szkolnych korytarzy oraz w pamięci wszystkich uczniów, ale także w rozmaitych przedsięwzięciach realizowanych w ciągu całego tygodnia. I tak:
W poniedziałek na 3. i 4. lekcji klasy 4-8 mogły zapoznać się podczas apelu z życiem i twórczością najsłynniejszego polskiego malarza, Jana Matejki. Dla niektórych nowością okazał się fakt, że ten genialny artysta miał bardzo słaby wzrok lub to, że źle się czuł wśród tłumów ludzi. Ciekawostek było więcej, a wszystkie można poznać, oglądając film z naszego apelu: https://youtu.be/VH7GVnkkA-g
We wtorek na 3. lekcji wszyscy próbowali „wejść w skórę” Jana Matejki i stworzyć dzieło plastyczne na miarę własnych możliwości. Ci, którym nie po drodze było z pędzlem, mogli spróbować sił w innej dziedzinie- poezji. W końcu wszyscy artyści to ludzie z duszą. Ci, którzy wybrali podróż z Pegazem, układali wiersze o patronie szkoły. Najlepsze prace zostały zebrane do szkolnego albumu na wystawę i pamiątkę dla potomnych.
W środę cała szkoła przypominała jeden wielki ul. Uczniowie biegali po korytarzach, szukając kodów QR, by rozwiązać matematyczne zadania związane z życiem i twórczością Jana Matejki. Konkurs matematyczny „Możesz liczyć na Matejkę” zwabił dzikie tłumy, gdyż na zwycięzcę czekała atrakcyjna nagroda ufundowana przez Panią Dyrektor (organizatorkę konkursu), czyli 55 matejek (dokładnie tyle, ile lat przeżył mistrz Matejko!). O zwycięzcach pisaliśmy na stronie: https://sp4boleslawiec.pl/niniejszym-oglaszamy,1468,pl
Również w środę z coraz większym impetem rozkręcał się ruch w kantorze wymiany walut, czynnym już od poniedziałku. Jak wiadomo, w Czwórce mamy własną walutę - matejki. Od poniedziałku do czwartku uczniowie mogli więc wymieniać w kantorach złotówki na matejki, by w czwartek móc za nie kupować smakołyki z klasowych kiermaszy. Kurs waluty = 1:1, czyli za jedną matejkę trzeba było zapłacić 1 zł. 50% dochodu klasy przeznaczały na własny cel, drugie zaś 50% zysków zasiliło wspólną skarbonkę uczniów SP4, stając się środkami na zakup szkolnego automatu z żywnością. Taki był wybór uczniów podczas obrad na specjalnych zebraniach poprzedzających obchody.
No i wreszcie nadszedł ten wymarzony przez wszystkich dzień - czwartek, a wraz z nim Targi Matejkowskie. Można było zakupić na nich rozmaite towary (tosty, ciasta, soki, fanty itp.), jak również skorzystać z usług oferowanych w salonach fryzjerskich, studiach stylizacji paznokci i innych wyszukanych miejscach. Można powiedzieć, że Jan Matejko uczy nas nie tylko doskonałej sztuki malarskiej, ale także przedsiębiorczości.
Warto dodać, że w ciągu całego tygodnia Szkoła Podstawowa nr 4 przypominała „żywą paletę” mistrza Jana, gdyż uczniowie występowali w wybranych przez siebie barwach - od stóp do głów! Dodatkowo w czwartek mogliśmy przeżyć „podróż w czasie”, ponieważ uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły w tym dniu w strojach z XIX wieku, czyli w takich, w jakich nosił się Pan Matejko z piękną żoną, Teodorą. Wszyscy uczniowie biorący udział w tym konkursie (a było ich ponad 30!) otrzymali nagrody rzeczowe, zaś zwycięzców wyróżniono jeszcze dodatkowymi atrakcjami. Oto czworo najpiękniejszych laureatów, którzy wyglądali niczym wprost wyrwani z epoki Jana Matejki:
Aurelia Służyńska z kl. 6a
Necmi Demir z kl. 5b
Lena Fukas z kl. 5b
Karol Witczak z kl. 7c
Warto wspomnieć, że w ramach pamięci o talencie naszego patrona, w szkole odbyły się również liczne konkursy artystyczne, a wśród nich Szkolny Konkurs Plastyczny na najpiękniejszą reprodukcję obrazu Jana Matejki przygotowany przez Panią Agnieszkę Grzędę oraz konkurs na najciekawszy strój z epoki Jana Matejki „W barwnym świecie Jana Matejki” pod opieką Pani Moniki Grygorcewicz. Uczniowie mogli również popisać się swoimi zdolnościami, pisząc wiersze o mistrzu Janie, które to dzieła zostały zebrane w albumie i wyeksponowane na szkolnych korytarzach.
Dni Patrona Szkoły były wspaniałym wydarzeniem, które bawiło, uczyło i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Gregor Faktograf
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12