20 listopada to wyjątkowy dzień - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To moment, w którym uwaga świata skierowana jest na dzieci i ich prawa. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka, która została uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, a ratyfikowana przez naszą ojczyznę w 1991 roku. W tym roku mija 35 lat od uchwalenia tego ważnego dokumentu, dokumentu, który mówi, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.
W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników. To okazja, aby uświadamiać wszystkim, jak ważne są prawa dziecka i dlaczego każde dziecko powinno móc z nich korzystać. W tym dniu należy też pamiętać, że są miejsca na świecie, gdzie prawa dziecka są łamane.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka nasza szkoła, wraz z Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury Międzynarodowym Centrum Ceramiki, zorganizowała debatę, której teza brzmiała: Przestrzeganie praw dziecka to nie pajdokracja.
Stronę propozycji reprezentowali: Bartosz Dimitrov – absolwent naszej szkoły, a obecnie uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu, Daria Yurchenko – uczennica klasy VII naszej szkoły i Hania Modzelewska – uczennica klasy III. Po stronie opozycji zasiedli: pani Agnieszka Kalamarz – koordynator rodzinnej pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, pan Wojciech Tarczyński - nauczyciel naszej szkoły oraz pani Małgorzata Matejewicz – logopeda i terapeuta w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Marszalkiem debaty była pani Małgorzata Janowska.
Uczestnicy debaty pochylili się nad szalenie ważkim problemem dotyczącym granicy między przestrzeganiem praw dziecka a pajdokracją. Zarówno strona propozycji jak i strona opozycji przytaczała argumenty i popierała je przykładami, często z życia codziennego. Dyskusja uświadomiła publiczności, bardzo istotną rzecz: Nasze prawo kończy się tam, gdzie zaczyna się prawo drugiego człowieka. Chociaż często trudno jest nam się z tym pogodzić i zachowujemy się jak przysłowiowi ludożercy z wiersza Tadeusza Różewicza https://www.youtube.com/watch?v=lIkBmXAWoNo to musimy pamiętać, że mając prawa mamy też obowiązki.
Podsumowaniem debaty było głosowanie publiczności, która miała okazję wypowiedzieć się po stronie propozycji lub opozycji. Zdecydowaną większość głosów zdobyły argumenty propozycji. To ich mowa i ich argumenty przekonały większość publiczności zgormadzonej w sali konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.
Pani marszałek zakończyła debatę, cytując chińskie przysłowie: Dzieci są jak mokra glina, każde dotknięcie pozostawia ślad.
Życzymy tylko dobrych śladów i zachęcamy do obejrzenia relacji z debaty na stronie szkoły: https://youtu.be/FOT4tlwAHy4
i w telewizji TVBolesławiec https://www.boleslawiec.tv/artykul/7857,debata-o-prawach-dziecka
Jolanta Rzeźwicka
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12