UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - ul. M. BRODY 75 612 13 20, ul. BIELSKA 75 612 13 10
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

DLACZEGO WARTO MIEĆ JEŻA W OGRODZIE?

DLACZEGO WARTO MIEĆ JEŻA W OGRODZIE?

Te sympatyczne zwierzaki, tak naprawdę prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Są głównie drapieżnikami- żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom, jeże nie żywią się owocami (zdarza się to w bardzo rzadkich przypadkach), a już z całą pewnością nie przenoszą jabłek na grzbiecie! 

 

Zwierzęta te są bardzo pożądane w naszym ogrodzie! Otóż jeż spokrewniony z ryjówką i kretem, w przeciwieństwie do nich, nie niszczy ogrodu. Jest jednym z największych ssaków owadożernych, choć nie gardzi też innym zwierzęcym pokarmem. To właśnie jego dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jest bardzo pożyteczny. To przecież pogromca ślimaków.
Jeśli zatem zamieszka w naszym ogrodzie, nie musimy się obawiać o zbiory owoców, za to skutecznie pozbędziemy się nie tylko ślimaków, ale i wielu uciążliwych owadów. Zachęcajmy więc jeże do zamieszkania w naszym ogrodzie i dbajmy o bezpieczeństwo naszego kolczastego, jakże sympatycznego przyjaciela!

 

Chociaż w ciągu dnia chowają się w swoich kryjówkach, stroniąc najczęściej od ludzi, o zmierzchu i w nocy ruszają do akcji. Ale chociaż są nieco wstydliwe, ich obecność w ogrodzie jest świetną wiadomością dla każdego działkowca. Czy warto mieć jeża na działce? Jego obecność to skarb. Oto co potrafi.

 

Kiedyś wierzono, że mieszkający w pobliżu domu jeż przynosi szczęście.

Jego obecności w ogrodzie wypatruje każdy działkowiec. Dlaczego jeże są tak ważne?

 

Urządzając swoje mieszkanie w ogrodzie, dają dowód na to, że ten wolny jest od chemikaliów i szkodliwych oprysków, a co za tym idzie - naturalny, bezpieczny i przytulny. I chociaż najczęściej poszukują schronienia w lasach z bogatym poszyciem i zaroślach, kiedy wprowadzają się do ogrodu, wkrótce pokażą, na co je stać. W dobrym tego słowa znaczeniu.

 

Dieta jeży w 70 proc. składa się z owadów i innych bezkręgowców. Zdarza się, że do swojego menu dodają jednak również drobne gryzonie, jaja ptaków, żaby i ropuchy, a nawet jadowite węże. Jeże uważane są przy tym za "ogrodowych sanitariuszy" - są bowiem padlinożercami, oczyszczając teren z drobnych martwych zwierząt.

Jeże pozbędą się również z okolicy ślimaków, dżdżownic i niektórych szkodników upraw, na przykład turkucia podjadka. Ich obecność w ogrodzie jest więc bardzo pożyteczna.

 

Najpierw jednak warto zadbać, by na działce czuły się komfortowo.

Jak to zrobić? Im mniej im przeszkadzamy, tym lepiej. Najlepiej czują się bowiem w takich miejscach, które przypominają im ich naturalne siedliska. Chcąc, by jeże pojawiły się w ogrodzie, warto im jednak nieco pomóc - na przykład wydzielając niewielki skrawek ogrodu o zerowej ingerencji w naturalną przestrzeń. Warto zadbać przy tym, by jeże miały wygodną i bezpieczną "furtkę" - nie przedostaną się bowiem przez szczelne ogrodzenie.

 

Latem warto wspomóc nieco zdrowie jeży, wystawiając płytkie naczynia z wodą, skąd będą mogły zaczerpnąć nieco napoju. Kiedy zaś upały nieco zelżeją, a pierwsze liście pojawią się na trawniku, warto dodatkowo zebrać je w stos (wykorzystując do zbudowania podobnego schronienia także suchą trawę lub pryzmę kompostownika), przygotowując jeżom surowiec, z którego będą mogły stworzyć swoją kryjówkę. A potem czekać, aż na dobre rozgoszczą się w ogrodzie… :)

 

 

Kochamy jeże!

 

 

Szkolny Klub Ogrodnika

Data dodania: 2024-10-22 09:40:01
Data edycji: 2024-10-22 09:40:47
Ilość wyświetleń: 106

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej