13 czerwca 2022 r. nasi uczniowie, ubrani w specjalnie na tę okazję przygotowane koszulki z nadrukiem, wzięli udział w ważnym dla Bolesławca wydarzeniu. Każdy uczeń ma na koszulce zakodowane słowo SOWA. Tego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej Centrum Wiedzy została uruchomiona pierwsza w województwie dolnośląskim Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności (w skrócie SOWA). Jest to pilotażowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik, który zakłada stworzenie do 2023 r. ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki.
W tym wyjątkowym miejscu można podziwiać rozmaite eksponaty związane z nauką, ale też samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie lub inżynieryjne. Nasi uczniowie bardzo chętnie zapoznawali się z możliwościami, jakie oferuje SOWA i z trudem odrywali się od poszczególnych stoisk.
Na otwarcie Strefy Odkrywania Wyobraźni Aktywności przybyli znamienici goście, a wśród nich:
Pani Marzena Machałek - Wiceminister Edukacji w randze Sekretarza Stanu,
Pan Szymon Pogoda - poseł PiS,
Pan Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty,
Pan Robert Firmhofer - Dyrektor Centrum Kopernika,
Pan Piotr Roman - Prezydent Miasta Bolesławiec,
dyrektorzy szkół, w tym nasza Pani Dyrektor, Maria Subik,
radni Rady Miasta oraz, oczywiście, reprezentacja z SP 4, czyli uczniowie klas 4a, 4b i 4c wraz z opiekunami.
Po uroczystym otwarciu w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze poznawaliśmy tajniki SOWY oraz podziwialiśmy występ grupy młodzieżowej z bolesławieckiego MDK (tam wypatrzyliśmy również naszych uczniów z Czwórki). Ponadto wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć, na których zaszczyciła nas swoją obecnością Pani Minister, Marzena Machałek. Nie wiadomo, kiedy minęły nam dwie godziny intensywnych wrażeń. Nic dziwnego, w takim miejscu nie można się nudzić.
A czy Wy zaplanowaliście już swój czas na wizytę w tym przyczółku wiedzy?
SOWA zaprasza do swego gniazda!
Co oferuje SOWA?
* Wystawę – kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.
* Majsternię – wskazówki do stworzenia przestrzeni oraz zestawy zawierające instrukcje do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami.
* Scenariusze zajęć prowadzonych w Koperniku,
*Pomysły na rozmaite wydarzenia,
* Materiały z opisem projektu i rekomendowanymi rozwiązaniami dotyczącymi jego prowadzenia – centrum szkoli w zakresie rozwoju kadry technicznej (techniczna instrukcja obsługi eksponatów, zasady eksploatacji, gwarancji i realizacji ewentualnych napraw) oraz kadry animatorskiej.
Inf. Monika Grygorcewicz
LINK DO RELACJI NA STRONIE MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ >>>
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12